Fryderyk Nietzsche

Nasza ocena:

3
Pobrań: 476
Wyświetleń: 1848
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fryderyk Nietzsche - strona 1 Fryderyk Nietzsche - strona 2 Fryderyk Nietzsche - strona 3

Fragment notatki:

XI. FRYDERYK NIETZSCHE (1844-1900) - PREKURSOR POSTMODERNIZMU 1. Uwagi biograficzne
Fryderyk Wilhelm Nietzsche urodził się 15 października 1844 roku w miejscowości Röcken (okolice Lipska). Jego ojciec, który był pastorem, zmarł w 1850 roku. Matka z dziećmi przeniosła się wówczas do Naumburga. W tym mieście Fryderyk ukończył szkołę średnią, zdradzając w tym czasie zainteresowania religią, językami klasycznymi i nowożytnymi, literaturą niemiecką oraz historią. Uczył się również muzyki, która była jego wielką pasją. W 1864 roku rozpoczął studia teologiczne na uniwersytecie w Bonn, lecz porzucił je po dwóch semestrach i przeniósł się na filologię klasyczną. Studia w tym kierunku kontynuował w Lipsku. Interesował się także filozofią. Był entuzjastą filozofii Artura Schopenhauera. Zamierzał się doktoryzować i habilitować z filozofii.
Plany te uległy zmianie w związku z propozycją angażu na uniwersytecie w Bazylei w charakterze nauczyciela języka greckiego. Okres bazylejski w życiu Nietzschego zamyka się w latach 1869-1879. W tym czasie Nietzsche, obok wypełniania swych obowiązków pedagogicznych, wydał kilka rozpraw o kulturze antycznej, głównie o twórczości Homera i Hezjoda. Zaprzyjaźnił się też z kompozytorem Richardem Wagnerem, z którym później gwałtownie zerwał przyjaźń. Od 1873 roku stale pogarszał się jego stan zdrowia do tego stopnia, że w 1877 roku poprosił uczelnię o zwolnienie go z obowiązków nauczycielskich. W 1879 roku uzyskał zwolnienie z uniwersytetu oraz stałą rentę. Opuścił Bazyleę i przeniósł się najpierw do Berna, potem do Zurychu, a wreszcie powrócił do domu rodzinnego w Naumburgu. Opuścił ten dom jednak w 1880 roku, mieszkając odtąd w hotelach i pensjonatach.
W latach 1880-1889 często powracały u Nietzschego ataki choroby, pomimo to był on bardzo aktywny jako pisarz. Niemal co roku ukazywała się jego nowa książka filozoficzna. Pisał także poezje. Dużo w tym czasie podróżował, spędzając większość czasu we Włoszech i w Niemczech. Tragicznym przełomem w jego życiu okazał się dzień 3 stycznia 1889 roku. Wtedy to Nietzsche utracił na ulicy przytomność, a kiedy ją odzyskał nie był już sobą. Nastąpiło całkowite załamanie nerwowe. Filozof popadł w obłęd i do końca życia nie odzyskał już władz psychicznych. Przebywał w klinikach psychiatrycznych w Bazylei i w Jenie, a następnie, częściowo sparaliżowany i całkowicie zdany na opiekę matki i siostry, mieszkał w Naumburgu i w Weimarze. Tam zmarł 25 sierpnia 1900 roku, na sześć tygodni przed swymi pięćdziesiątymi urodzinami. Pochowany został w rodzinnej wsi Röcken, obok grobu ojca.
Najważniejsze dzieła filozoficzne Nietzschego to: Ludzkie, arcyludzkie, Jutrzenka. Myśli o przesądach moralnych, Tako rzecze Zaratustra, Poza dobrem i złem, Ecce homo.


(…)

…, a nawet sprzeczne interpretacje filozofii Nietzschego.
Do niedawna dość popularna byłą interpretacja polityczna, odwołująca się do wprowadzonego przez Nietzschego pojęcia "nadczłowieka" (Übermensch), który jest silną osobowością, stojącą ponad prawem i moralnością. Zarzucano Nietzschemu, że ideą tą przygotował drogę faszyzmowi. Faktem jest, że czytelnikami jego pism byli faszyści włoscy (na czele z Mussolinim…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz