Fotodioda - omówienie zagadnienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fotodioda - omówienie zagadnienia - strona 1 Fotodioda - omówienie zagadnienia - strona 2

Fragment notatki:

FOTODIODA Fotodioda jest zbudowana podobnie jak zwykła dioda krzemowa.
Różnica jest w obudowie, gdyż znajduje się tam soczewka płaska lub wypukła, umożliwiająca oświetlenie jednego z obszarów złącza. Fotodiody wykonuje się z krzemu lub arsenku galu.
Fotodiodę można traktować jako źródło prądu o wydajności zależnej od natężenia oświetlenia.
Fotodiodę polaryzuje się zaporowo zewnętrznym źródłem napięcia. Pod wpływem oświetlenia przez fotodiodę płynie prąd wsteczny, który zwiększa się ze wzrostem oświetlenia. Przy braku oświetlenia przez fotodiodę płynie niewielki ciemny prąd wsteczny I 0 wywołany generacją termiczną nośników. Prąd ten narasta liniowo wraz ze wzrostem wartości napięcia wstecznego. Zasada działania fotodiody. Rys. 9.7. Zasada działania fotodiody. Przy oświetleniu fotodiody w pobliżu jej powierzchni są generowane pary nośników dziura-elektron. Obszar ładunku przestrzennego i związana z nim bariera potencjału uniemożliwiają przepływ nośników większościowych, natomiast nośniki mniejszościowe (tj. dziury w obszarze n i elektrony w obszarze p ) dyfundują do obszaru ładunku przestrzennego, są przyspieszane i pokonują złącze ( rys.9.7a ). Przez złącze płynie dodatkowy prąd fotoelektryczny I P . Prąd ten jest proporcjonalny do mocy promieniowania padającego na jej powierzchnię, nie zależy od napięcia wstecznej polaryzacji i wartości obciążenia.
Rys. 9.8. Charakterystyki prądowo - napięciowej fotodiody. Parametry fotodiody maksymalne napięcie wsteczne U Rmax = 10 - 500V, maksymalny prąd ciemny I R0max = 1 - 100nA, czułość na moc promieniowania S pe = 0,3 - 1A/W, czułość na natężenie oświetlenia S EV = 10 - 100nA/lx
Istotną zaletą fotodiody jest duża częstotliwość pracy. Mogą one przetwarzać sygnały świetlne o częstotliwości do kilkudziesięciu MHz. Natomiast wadą jest dość silna zależność prądu fotodiody od temperatury.
Zastosowanie fotodiody :
w urządzeniach komutacji optycznej,
w układach zdalnego sterowania,
w szybkich przetwornikach analogowo - cyfrowych,
w układach pomiarowych wielkości elektrycznych i nieelektrycznych np. do pomiaru wymiarów, odległości, stężeń i zanieczyszczeń roztworów, częstotliwości i amplitudy drgań, naprężeń itp.
P
N
+ ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz