Formy prawne i otoczenie przedsiębiorstwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Formy prawne i otoczenie przedsiębiorstwa - strona 1 Formy prawne i otoczenie przedsiębiorstwa - strona 2 Formy prawne i otoczenie przedsiębiorstwa - strona 3

Fragment notatki:

” Temat: Formy prawne i otoczenie przedsiębiorstwa: Formy prawne przedsiębiorstw w Polsce: Każda forma prawna przedsiębiorstwa uregulowana jest w innym akcie prawnym.
Spółki prawa handlowego uregulowane w kodeksie spółek handlowych obejmują:
spółki osobowe spółka jawna
spółka partnerska
spółka komandytowa
spółka komandytowo-akcyjna
spółki kapitałowe spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
spółka akcyjna
Kodeks cywilny z kolei reguluje działalność następujących form prawnych przedsiębiorstw:
spółka cywilna
przedsiębiorstwo prywatne osoby fizycznej
Pozostałe formy prawne uregulowane są w poszczególnych aktach prawnych - ustawach. Inne spotykane podmioty gospodarcze w polskim ustawodawstwie to:
przedsiębiorstwo państwowe
stowarzyszenie
spółdzielnia
fundacja
Paneuropejskie formy prawne przedsiębiorstw: Od 1 maja 2004 roku w Polsce można również zawiązywać tzw. spółki paneuropejskie, które są uregulowane zarówno w ustawodawstwie wspólnotowym, jak i krajowym. Obejmują one takie formy prawne jak:
Spółka europejska (łac. societas europea , ang. European Company ), zwana jest również europejską spółką akcyjną. Oficjalny skrót w całej Unii Europejskiej dla tej formy to SE. Jedna z paneuropejskich form prowadzenia działalności gospodarczej na skalę całej Unii Europejskiej. Jest odpowiednikiem krajowej spółki akcyjnej. Podlega rejestracji w rejestrze handlowym tego państwa, w którym znajduje się jej statutowa siedziba (w Polsce w Krajowym Rejestrze Sądowym, KRS).
Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych (skrót EZIG lub EEIG - ang. European economic interest grouping ) - przewidziana przez prawo wspólnotowe i realizowana przez prawo polskie, forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej o charakterze ponadnarodowym, która łączy w sobie cechy spółki (jawnej) i konsorcjum.
Spółdzielnia europejska (również SCE, z łac. Societas Cooperativa Europaea) - obok spółki europejskiej i europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych jedna z paneuropejskich form korporacyjnych, której głównym celem jest umożliwienie i ułatwienie prowadzenia działalności spółdzielczej w wymiarze transgranicznym. Spółdzielnia jest zrzeszeniem osób fizycznych lub prawnych, do których stosuje się odmienne zasady funkcjonowania niż w stosunku do pozostałych podmiotów gospodarczych. Do zasad wymienionych w rozporządzeniu Rady zalicza się: zasadę demokratycznej struktury i kontroli oraz zasadę podziału zysku netto za rok obrotowy na zasadzie słuszności. Rozumienie wyżej wymienionych zasad obejmuje w szczególności zasadę pierwszeństwa osoby przed kapitałem, co przekłada się na określony sposób przyjmowania, występowania oraz wykluczania członków oraz zasadę „jedna osoba jeden głos”, co oznacza, że prawo głosu jest przypisane do osoby, a nie majątku.

(…)

… na makrootoczenie i mikrootoczenie.
Makrootoczenie:
Otoczenie ekonomiczne
Polityczne i prawne
Demograficzne
Technologiczne
Oraz społeczno-kulturowe
Otoczenie ekonomiczne - definiuje się je jako:
Czynniki, które wynikają z określonego rozwoju ogólnogospodarczego, zarówno międzynarodowego jak i krajowego
Oraz czynniki wynikające z sektora, w którym działa firma
Rozwój ogólnogospodarczy:
Stan koniunktury gospodarczej…
… tego wpływu nie jest łatwe, ponieważ otoczenia te nie są oddzielne, zazębiają się, jedne zmiany wywołują inne, a te z kolei wpływają mniej lub bardziej na decyzje podejmowane przez zarządzających firmą. Makrootoczenie ma wpływ na działalność podmiotu, a działalność podmiotu nie ma wpływu na makrootoczenie.
Mikrootoczenie:
Tworzą podmioty w najbliższym otoczeniu danego przedsiębiorstwa, więc Otoczenie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz