Formy państw i ich klasyfikacje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Formy państw i ich klasyfikacje - strona 1 Formy państw i ich klasyfikacje - strona 2 Formy państw i ich klasyfikacje - strona 3

Fragment notatki:

FORMY PAŃŚTWA I KLASYFIKACJE Problem dot. Państwa to problem teorii państwa i prawa. Każda konstytucja zajmuje się problemem państwa. Forma państwa - określony przez konstytucję sposób zorganizowania życia społecznego i publicznego państwa.
Problem widoczny już w starożytności. Różnego rodzaju klasyfikacje, mniej v bardziej trafne.
Arystotelesowska, punktem wyjścia czynności podmiotów wł. państwowej
monokratyczna - władza skupiona w rękach jednej osoby, monarchy, wodza.
Arystokratyczna (oligarchia) - wł. w rękach pewnej grupy społecznej - arystokracji v innej gr. która uważa, że najlepiej identyfikuje interesy ogółu i najlepiej realizuje tak identyfikowane interesy
demokratyczna - wł. sprawowane przez l
Machiavellego
monarchia - najwyższy organ sprawuje władzę dziedzinie
republika - najwyższe organy wyborcze kreowane są w drodze wyborów Struktura terytorialna państwa: federacja - części składowe (stany, kantony, landy, regiony, republiki, prowincje) dysponują w znacznym stopniu samodzielnością. Podmioty federacji rozporządzają władzą ustrojodawczą i ustawodawczą, tzn. mają prawo przyjęcia własnej konstytucji i uchwalenia, w ramach podziału kompetencji, ustaw obowiązujących na własnym terytorium. Zgodnie z zasadą subordynacji, akty te powinny być zgodne z ustawodawstwem federacji. Federalne organy ustawodawcze mogą ponadto wydawać specjalne akty prawne dla poszczególnych członków federacji. Części składowe federacji mogą mieć własny system prawny i sądowy. Istnieje podwójne obywatelstwo: każdy obywatel w większości państw jest obywatelem związku i odpowiedniej części składowej federacji (tak jest np. w Austrii, RFN, Szwajcarii, USA). Parlament związkowy jest dwuizbowy; interesy podmiotów federacji reprezentuje izba wyższa. Występują dwie zasady reprezentowania części składowej: zasada równego przedstawicielstwa (np. w USA - po dwóch senatorów z każdego z pięćdziesięciu stanów, a w Szwajcarii - po dwóch deputowanych z każdego z dwudziestu sześciu kantonów w Radzie Kantonów) oraz zasada zróżnicowanego przedstawicielstwa - w zależności od liczby ludności (np. w Australii, Kanadzie, RFN). Istnieje podział kompetencji między federację i jej części składowe. Praktyka ustrojowa różnych krajów federacyjnych wskazuje na trojakiego rodzaju rozwiązania w tym zakresie. Są to: d ualistyczny federalizm (np. w USA, Szwajcarii, Meksyku, Brazylii, Australii), gdzie konstytucja państwa związkowego ustanawia sferę wyłącznej kompetencji związku poprzez wskazanie problemów co do których tylko władze federalne mogą wydawać akty normatywne; wszystkie pozostałe kwestie, nie zastrzeżone przez konstytucje, należą do kompetencji podmiotów federacji;

(…)

… współzależności oraz wynikającą z własnej woli swobodą przekazywania (ograniczania) tych kompetencji na rzecz organizacji międzynarodowych, pozostającą równocześnie w zgodzie z normami prawa międzynarodowego.
5 cech władzy suwerennej:
pierwotność suwerennej władzy. Nie wyprowadza się z innej władzy w państwie. Nienadana. Musi być legitymizowana demokratycznie.
Trwałość. Nie podlega ograniczeniom czasowym. Stała i czynna w czasie.
Samowładność. Niezależna od jakiejkolwiek władzy zwierzchniej.
Całowładność Niezależność władzy suwerennej. Samodzielność w regulowaniu stosunków wewnętrznych.
Nieograniczoność. Niezależność w stosunkach wewnętrznych od jakiegokolwiek prawa, nawet przez nią stanowionego.
3,4,5 nie mają char. Samowładnego. Przestrzeganie prawa wymuszane jest przez chronione prawem interesy innych państw…
… innych ludzi.
Pojęcie to nie było monolitem. Wchodziły różne klasy, grupy społeczne (robotnicy, chłopi pracujący, rzemieślnicy, inteligencja pracującą). Gr. były zróżnicowane między sobą. Inaczej te klasy był zaangażowane w budowę lepszego jutra. Najlepiej zaangażowany proletariat. Wł. Lenin mówił o dyktaturze proletariatu. To nie oznacza zmian, oznacza współpracę, współsojusz z innymi warstwami, zwłaszcza…
…. bonapartyzm. Wybrany w głosowaniu powszechnym. Na mocy plebiscytu legitymizacja, periodyczne potwierdzanie.
Państwa autorytarne. Władza państwowa pochodzi od nadrzędnego autorytetu (monarchy, wodza v partii) - nie podlegającego kontroli ze strony społ. Jego władza jest nieograniczona. Obok najwyższego autorytetu funkcjonuje normalnie organy państwowe. W razie konfliktu przyporządkowują się rozstrzygnięciom…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz