Formy organizacji produkcji-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1575
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Formy organizacji produkcji-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Formy organizacji produkcji: Rozróżnia się następujące formy organizacji systemów wytwarzania: Struktury skoncentrowane autonomiczną stację obróbkową ASO można zdefiniować jako sterowane komputerowo automatyczne stanowisko obróbkowe, w skład której wchodzi obrabiarka sterowana numerycznie- obrabiarka CNC lub centrum obróbkowe, wraz z niezbędnymi urządzeniami magazynowymi, transportowymi i manipulacyjnymi przedmiotów obrabianych, narzędzi i uchwytów, zapewniających automatyczną i samodzielną pracę stacji w dłuższych przedziałach czasu-bez wspomagania z zewnątrz i przy ograniczonym udziale operatora. w autonomicznej stacji obróbkowej można wyróżnić 3 podstawowe składowe podsystemy:
Maszynowy
Przepływu materiałów pełniący funkcje magazynowania, transportu oraz manipulacji
Przepływu informacji- sterowanie-i diagnostyka i nadzór
Te trzy podsystemy decydują o konfiguracji ASO, określają jej przeznaczenie i możliwości wytwórcze. Zwarte(gniazdowe) Rozmieszczenie stanowisk funkcjonalne, modułowe, komórkowe, wg faz procesu technologicznego Liniowe Stosowana jest w produkcji wielkoseryjnej i masowej. W liniach produkcyjnym występuje jednokierunkowy przepływ strumienia materiałów, który realizowany jest bezpośrednio miedzy kolejnymi stanowiskami. Z funkcjonalnego punktu widzenia można tu mówić o realizacji zasady następstwa operacji. W liniach produkcyjnych realizowana jest zawsze wielozabiegowa obróbka przedmiotów i najczęściej stosowane są specjalizowane maszyny technologiczne(obrabiarki) chociaż nie jest to regułą. Dla danej partii produkowanych wyrobów takt linii jest stały. Wymaga to przynajmniej częściowej synchronizacji
Linie produkcyjne budowane są jako:
Jednorzędowe z wydzielonymi stacjami załadunku i rozładunku
Liniowo-kołowe z centralną stacją załadunkowo-rozładunkową
Segmentowe z magazynami kompensacyjnymi
Elastyczna linia wytwarzania ELW zestaw zautomatyzowanych stanowisk technologicznych i stanowisk uzupełniających, ustawionych kolejno zgodnie z zasadami przebiegu produkcji masowej, połączonych zautomatyzowanymi urządzeniami transportu przedmiotów w taki sposób, że na poszczególnych stanowiskach możliwa jest obróbka różnych przedmiotów, przechodzących różnymi drogami przez system. Komputer sterujący ESW spełnia również funkcję nadzoru i planowania produkcji i na tej podstawie steruje przepływem przedmiotów przez system, umożliwiając samoczynne jego działanie bez stałego udziału operatora w ciągu długiego czasu. Jeżeli w skład systemu wchodzą tylko stanowiska obróbkowe, to nazywa się go wówczas elastycznym systemem obróbkowym ESO. Z centralnym magazynem produkcyjnym ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz