WYKŁAD 12 10.01.2011r. 1. Formy korupcji Korupcja gospodarcza: inicjonowana przez firmę, np. kupowanie ustaw, ustawianie przetargów (Simens, Mercedes - Benz korupcja zewnętrzna)
oparta na konflikcie interesów - korupcja wewnątrz firmy
Przykłady korupcji: - osoba reprezentująca ubezpieczyciela agent zawyży nam szkodę w zamian za coś na niekorzyść firmy
- szef zaopatrzenia podpisuje umowę z dostawcą bo ma z tego jakąś gratyfikację (a dostawca nie jest najlepszy) dostawcy dają systemy premiowe - punkty dla kierownika podpisującego - czy to korupcja? to na pewno próba wytworzenia konfliktu interesów. Pracownik działa tu na szkodę firmy.
Wzór na korupcję
Przeciwieństwo korupcji: przedkładam interes publiczny nad prywatny.
Koncepcja wspólnotowa i liberalna.
Liberalna koncepcja jednostki - nacisk na jednostkę, korzyść jednostki trudno wzbudzić troskę o dobro publiczne
Komunitaryzm (warunek wspólnoty) - człowiek nie wziął się z nikąd, człowiek wybiera wspólnoty do których chce należeć obok wspólnot dobrowolnych - na własną korzyść ( kooperatywne ) obok nich są wspólnoty konstytutywne ma znaczenie do określenia kim człowiek jest - nasza tożsamość - czujemy się zaangażowani by działać na rzecz innych - rodzina, naród, wspólnota religijna konstytutywne Obywatel nie wybiera wspólnot konstytutywnych urodziłem się tu i już
Komunitarianie - człowiek rodzi się zakorzeniony w społeczeństwo. Motywacja na działanie na rzecz innych, bo jest to dla niego korzystne.
liberalni - dobro indywidualne, państwo ma minimalne znaczenie
człowiek zakorzeniony w wspólnotę - bardziej przeciwstawia się korupcji (kom unitaryzm)
Kwestie rozumienia społeczeństwa - komunitariańska wspiera walkę z korupcją
Liberałowie - odróżniają sferę prywatną (jednostki - domena życia) i sferę publiczną (państwo)
krytycy korupcji - zwalczają korupcję - robią to stosując powyższe rozróżnienie bo każdą z tych sfer żądzą odmienne poglądy
sfera prywatna - nacisk na rodzinę, relacje osobiste, czujemy się zobowiązani działać na korzyść rodziny - stronniczość - bliscy nam ludzie
sfera publiczna - zachowania bezstronne, brak bliskich relacji, relacje bezosobowe
Problemy korupcji wynikają z tego, że ludzie budują sieć powiązań - znajomości, np. posadę w administracji, brak tu ostrego cięcia.
Gdyby rozróżnić te sfery można by przeciwstawić się korupcji.
(…)
… na człowieka.
(3) preferowanie dóbr zewnętrznych ponad wewnętrzne - korupcja to postawienie na dobra zewnętrzne - koncentracja na dobrach zewnętrznych. Dobra wewnętrzne podporządkowują się zewnętrznym
Etyka umiaru - złoty środek - bezwzględność, własne cele najważniejsze korupcja
Korupcja - zło w życiu społecznym na pewno zło moralne jednostki
Zło społeczne - z jednej strony zło moralne, a z drugiej…
…
kampanie medialne skierowane przeciw korupcji
skuteczność instytucji kontrolnych i karnych
Moralna ocena działań korupcyjnych
Z punktu widzenia trzech teorii:
1) utylitaryzm - zwróci uwagę na skutki społeczne i ich bilans - działanie korupcyjne powodują negatywne skutki w długiej perspektywie - krytyka i nagana korupcji - każde działanie korupcyjne należy oceniać osobno. Raczej ocena negatywna.
2…
… (jeden stracił palce, drugi śledzionę). Pan Janusz stał się przeźroczysty - nie dostaje premii, itd.. Konkurs na dyrektora - jako jedyny przeszedł dalej, ale usłyszał, że nie ma szans. Kontrolerzy sprawdzili i poszli. Zwolnili go bo stracili zaufanie. Sąd nie pomógł. Odwołał się. Nazywają go kapusiem. Postąpił zgodnie z procedurami - zgłosił kierownictwu.
Demaskowanie - zwracanie publicznej uwagi na zło, zwykle…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)