Formy ciał pośredniczących

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 686
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Formy ciał pośredniczących - strona 1 Formy ciał pośredniczących - strona 2

Fragment notatki:


Formy ciał pośredniczących W wykonywaniu władzy państwowej niezbędne jest powołanie do życia różnorodnych ciał pośredniczących, których działanie polega na pośredniczeniu pomiędzy ośrodkami decyzji w strukturach organizacyjnych państwa a podmiotem władzy - jeśli ma nim być społeczeństwo, naród, lud czy elita władzy. W charakterze ciał pośredniczących działają partie polityczne , grupy nacisku i inne niepartyjne organizacje polityczne. Ciała pośredniczące działają dwukierunkowo, z jednej strony organizują proces wyboru celów i selekcji interesów politycznych, a z drugiej strony uczestniczą w kształtowaniu aspiracji, potrzeb i dążeń członków społeczeństwa.
Partia polityczna to dobrowolna organizacja ludzi, którzy mają wspólny, co do spraw podstawowych, program kierowania społeczeństwem i zmierzają do realizacji tego programu drogą opanowania aparatu państwowego lub wywierania na niego wpływu w kierunku dla siebie pożądanym. Partia dąży do kierowania społeczeństwem bądź to samodzielnie bądź w koalicji z innymi partiami. Partie wyrażają interesy określonych klas społecznych, warstw, narodowości. Opowiadają się za określonym systemem społecznym, gospodarczym i politycznym.
Słowo „partia” pochodzi od łac. pars (znaczy „część”). W tym przypadku chodzi o część społeczeństwa. W języku polskim stosuje się inne nazwy partii: stronnictwo, liga, ruch, unia. Partie są organizacjami, które wypracowują i propagują określone programy polityczne.
Są mechanizmami służącymi do wyłaniania tzw. elit politycznych rządzących państwem.
Są mechanizmami kształtowania opinii publicznej, czyli poglądów społeczeństwa na sprawy będące przedmiotem publicznego zainteresowania.
Są mechanizmami integracji społecznej w sferze życia politycznego.
Są ciałami pośredniczącymi między jednostkami a państwem.
Partia polityczna - jest to dobrowolna organizacja, występująca pod określoną nazwą, stawiająca sobie za cel udział w życiu publicznym poprzez wywieranie metodami demokratycznymi wpływu na kształtowanie polityki państwa lub sprawowanie władzy publicznej. W Polsce funkcjonują partie: - socjaldemokratyczne, - liberalne, - konserwatywne, - narodowe, - chłopskie - populistyczne. Istnieją też ugrupowania faszystowskie, anarchistyczne, ale ich wpływ na polskie życie polityczne jest minimalny. Genezę nowoczesnych partii politycznych należy wiązać z walkami zwolenników starego porządku i zwolennikami nowych sił burżuazyjnych w pierwszej połowie XIX w. Ci pierwsi tworzyli partię tzw. konserwatystów reprezentujących w Wielkiej Brytanii interesy arystokracji, dworu i kościoła. Druga grupa to przedstawiciele partii liberalnych, które reprezentowały interesy burżuazji i drobnomieszczaństwa. Czołowym hasłem liberałów była demokratyzacja życia społecznego i ekonomicznego. Do walki zaczęła się włączać zorganizowana klasa robotnicza, która początkowo organizowała się w związki zawodowe, a potem w partie robotnicze.


(…)

…, która początkowo organizowała się w związki zawodowe, a potem w partie robotnicze.
Grupy nacisku nie dążą do zdobycia i utrzymania władzy w państwie, a zmierzają jedynie do wywierania na tę władzę wpływu. Grupa nacisku to ugrupowania we współczesnym społeczeństwie kapitalistycznym powstałe dobrowolnie i świadomie dla obrony i wyrażania interesów ludzi należących do tych ugrupowań, działając według określonych reguł pod przyjętym przez siebie kierownictwem.
Istnieją nie tylko krajowe ale również międzynarodowe grupy nacisku np. wielkie ponadnarodowe korporacje bankowo-przemysłowe, organizacje ekologiczne (Greenpeace), różnego rodzaju stowarzyszenia i organizacje społeczne i polityczne (International Amnesty, Komitet Helsiński), albo też organizacje mające na celu obronę interesów jakiejś nacji (Kongres Polonii Amerykańskiej).
Grupy nacisku dążą do realizacji własnych celów grupowych, do obrony interesów węższych niż te, jakie reprezentują partie polityczne. Starają się wpływać na decyzje polityków i administrowanie w pewnych określonych sprawach, nie mają zamiaru przejmować odpowiedzialności za państwo.
Z działaniem grup nacisku jest ściśle związane pojęcie lobbisty. Lobbista to człowiek, który stara…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz