To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Fizykochemia polimerów
Sem. 2012/2013 letni
Ćw. nr 1
Temat: Piknometria
Imię i nazwisko: Numer indeksu: Data wykonania ćwiczenia: 7.III.2013
Prowadzący: dr inż. Anna Jakubiak-Marcinkowska
1. Cel ćwiczenia
Celem ćwiczenia jest wyznaczenie gęstości polipropylenu metodą piknometryczną. Jest to metoda polegająca na wyznaczeniu gęstości cieczy lub ciała stałego za pomocą pomiarów masy specjalnego naczynka (piknometru), zawierającą badaną ciecz lub odpowiednio dobrany płyn i badane ciało stałe.
2. Wzór polimeru
Polipropylen
3. Właściwości fizykochemiczne
Polipropylen jest termoplastem z grupy poliolefin, będący ciałem stałym o barwie biało-żółtej i gęstości 0,90-0,91g/cm3. Komercyjny polipropylen posiada średni stopień krystaliczności, mieszczący się pomiędzy polietylenem HDPE a LPDE. Jest on twardy i elastyczny, szczególnie jeśli jest kopolimeryzowany z polietylenem. Posiada dużą odporność na zmęczenia mechaniczne.
Doskonale izotaktyczny polipropylen posiada temperaturę topnienia 171oC. Syndiotaktyczny PP posiada temp. topnienia ok. 130oC. Ulega powolnej degradacji pod wpływem promieniowania UV. Temperatura degradacji 300oC. Temperatura mięknięcia 165oC
Temperatura zeszklenia ok. -30oC
Polipropylen może różnić się pod względem taktyczności. Wymienić można polipropylen izotaktyczny, syndiotaktyczny i ataktyczny. Izotaktyczny posiada wysoki stopień krystaliczności. Ten typ jest najczęściej stosowany komercyjnie. Powstaje w polimeryzacji z zastosowaniem katalizatorów Ziegglera-Natty. Posiada ciężar cząsteczkowy 50 000 - 100 000.
Polipropylen ataktyczny natomiast jest bezpostaciowy, posiada konsystencję plasteliny. Stosuje się go jako modyfikator do innych polimerów. Jest bardziej odporny chemicznie niż PP izotaktyczny. Powstaje w polimeryzacji anionowej przy użyciu katalizatorów Friedla-Craftsa. Posiada ciężar cząsteczkowy 1000 - 10000Polipropylen syndiotaktyczny posiada własności pośrednie.
Jest bardzo dobrym izolatorem. Posiada bardzo niską adsorbcję wody.
Polipropylen jest odporny na działanie kwasów, zasad, soli nieorganicznych i rozpuszczalników organicznych w temperaturze pokojowej (oprócz niektórych niepolarnych rozpuszczalników). Polipropylen jest nieodporny na działanie estrów, ketonów oraz stężonych kwasów utleniających w podwyższonej temperaturze.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)