Fizjografia planistyczna i jej cele.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1981
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fizjografia planistyczna i jej cele. - strona 1

Fragment notatki:

Fizjografia planistyczna jest praktycznym wykorzystaniem geografii fizycznej w gospodarce przestrzennej. Jest to interdyscyplinarna gałąź nauki o środowisku przyrodniczym ze szczególnym uwzględnieniem geosystemów i ekosystemów w celu wykorzystania ich do różnych zadań planistycznych. Przedmiotem fizjografii planistycznej jest badanie, charakterystyka i ocena warunków fizjograficznych. Znajomość tych warunków jest niezbędna przy sporządzaniu planów zagospodarowania przestrzennego: miejscowego, regionalnego i krajowego. Celem fizjografii planistycznej jest w sensie praktycznym (projektowym):
wskazanie optymalnych wytycznych dotyczących zagospodarowania danego terenu: określenie funkcji poszczególnych części miasta, z podaniem wskazań i przeciwwskazań do ich pełnienia (wskazanie lokalizacji dzielnic mieszkaniowych i przemysłowych, zagospodarowanie terenów o skoncentrowanych inwestycjach, określenie stref ochronnych, wskazanie obszarów zieleni, przedstawienie możliwości zaopatrzenia ludności w wodę, lokalizacja usług komunalnych);
wykonanie następujących map: rzeźby lub mapy geomorfologicznej, geologiczno-gruntowej, warunków wodnych, klimatu lokalnego lub topoklimatu, glebowych, zieleni, kwalifikacyjno-bonitacyjnych.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz