Fizjografia planistyczna jest praktycznym wykorzystaniem geografii fizycznej w gospodarce przestrzennej. Jest to interdyscyplinarna gałąź nauki o środowisku przyrodniczym ze szczególnym uwzględnieniem geosystemów i ekosystemów w celu wykorzystania ich do różnych zadań planistycznych. Przedmiotem fizjografii planistycznej jest badanie, charakterystyka i ocena warunków fizjograficznych. Znajomość tych warunków jest niezbędna przy sporządzaniu planów zagospodarowania przestrzennego: miejscowego, regionalnego i krajowego. Celem fizjografii planistycznej jest w sensie praktycznym (projektowym):
wskazanie optymalnych wytycznych dotyczących zagospodarowania danego terenu: określenie funkcji poszczególnych części miasta, z podaniem wskazań i przeciwwskazań do ich pełnienia (wskazanie lokalizacji dzielnic mieszkaniowych i przemysłowych, zagospodarowanie terenów o skoncentrowanych inwestycjach, określenie stref ochronnych, wskazanie obszarów zieleni, przedstawienie możliwości zaopatrzenia ludności w wodę, lokalizacja usług komunalnych);
wykonanie następujących map: rzeźby lub mapy geomorfologicznej, geologiczno-gruntowej, warunków wodnych, klimatu lokalnego lub topoklimatu, glebowych, zieleni, kwalifikacyjno-bonitacyjnych.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)