Fizjiologia bakterii

Nasza ocena:

5
Pobrań: 420
Wyświetleń: 1372
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fizjiologia bakterii - strona 1 Fizjiologia bakterii - strona 2 Fizjiologia bakterii - strona 3

Fragment notatki:


FIZJOLOGIA BAKTERII Całość procesów w organizmie żywym (metabolizm) to reakcje chemiczne, katalizowane przez odpowiednie enzymy. Jest ok.2000 enzymów. Organizm pobiera pokarm - źródło budulca i energii do tych procesów. Procaryota otrzymują energię z 3 źródeł: energii słonecznej (bakterie fotosyntezujące lub autotrofy fotosyntezujące0, zredukowanych związków mineralnych (siarka, żelazo, wodór cząsteczkowy - autotrofy chemosyntezujące lub chemoautotrofy), utleniania związków biologicznych (heterotrofy, cudzożywne). ODDYCHANIE Odłączanie elektronów i protonów (wodoru) od związku utlenionego (substratu) przez dehydrogenazy. Magazynowanie energii w ATP i rozpad substratu (akceptorem elektronów jest O 2 lub inny związek chemiczny - beztlenowe). Tlenowe jest bardziej wydajne energetycznie niż beztlenowe. Bakterie tlenowe (aeroby) uwalniają głównie energię z węglowodanów przy udziale O 2 → CO 2 i H 2 O. Są to bakteria wolno żyjące i chorobotwórcze. W glebie, jelitach, wodach są warunki stale lub zmiennie beztlenowe, dlatego wyróżnia się bakterie beztlenowe, jak i względnie beztlenowe. Beztlenowce bezwzględne (anaeroby) żyją tylko, gdy nie ma dostępu tlenu. Zalicza się tu m.in. laseczkę tężca czy jadu kiełbasianego. Związki utleniane to substrat oddychania. Bakterie mają zdolność wykorzystywania dużej liczby związków organicznych jako substratu oddychania, gł. cukry (przeważnie proste, ale też oligosacharydy i polisacharydy; najwięcej glukoza i fruktoza, nieliczne wielocukry). Wielocukry nie są rozpuszczalne i dlatego nie mogą być pobrane przez komórkę bakterii. Są uprzednio rozkładane na związki proste, a te dopiero są rozpuszczalne i mogą wnikać do komórki. Wielocukry są rozkładane przez ektoenzymy wydalane do podłoża przez bakterie (wiele rozkłada skrobię wydalając amylazę; np. laseczki i pałeczki żwacza, jelit). Mniej bakterii rozkłada pektynę - te są wykorzystywane przy rozszczepianiu lnu, konopi. Pektynę rozkładają też grzyby - przez pektynazę, która umożliwia oddzielenie włókien celulozowych. Ten enzym jest wykorzystywany też w przetwórstwie owocowym, produkowany na skale przemysłową. Błonnik rozkłada mała grupa bakterii żwacza, czasem jelitowe, niektóre grzyby. Lignina jest oporna na rozkład, ale jest hydrolizowana przez pałeczki pokrewne Pseudomonas i niektóre grzyby. Chityna też może być rozkładana. Oprócz cukrów źródłem energii mogą być lipidy, aldehydy, białka, ketony, alkohole, węglowodory, itp. Najistotniejszym produktem oddychania jest uwalniana energia magazynowana w ATP. Dodatkowo - związki z przekształcenia substratów.
W procesach tlenowych i beztlenowych są różne produkty utleniania: procesy tlenowe: ATP (CO 2 , H 2 O) i ATP (CO 2 , H 2 O, produkty częściowo utlenione, np. kwas octowy);


(…)

…%. Jest to wykorzystywane w systematyce drobnoustrojów. Chromosomalny DNA u E.coli ma masę cząsteczkową ok.2,8x109, długość 1,4 mm, zawiera ok. 4x106 pz. Replikacja DNA zaczyna się w punkcie O (inicjacji replikacji); jest tylko jeden taki punkt. Następuje lokalna separacja dwóch łańcuchów i ich oddzielenie się (zerwanie wiązań wodorowych). Powstają widełki replikacyjne. Są 3 sposoby replikacji DNA: matrycą…
… - konidiów, a z nich formy wegetatywne (Streptomyces). Nieliczne rozmnażają się przez pączkowanie. Częstotliwość podziału jest charakterystyczna dla danego gatunku, ale może być też różna u różnych szczepów. Na długość tego okresu wpływają też warunki środowiska. W optymalnych warunkach podziały zachodzą co 20-40 minut, prątki gruźlicy 10-20 godzin. Trudno to prześledzić in vivo, znacznie rzadziej niż in…
….
Proces redukcji azotanów (denitryfikacja) jest najpopularniejszy; częściowa do azotynów, całkowita do amoniaku i azotu cząsteczkowego. Częściowa daje związek silnie toksyczny - azotyn i w wodzie, glebie natychmiast podlega on dalszej przemianie (redukowany w denitryfikacji całkowitej lub utleniany przez bakterie nitryfikacyjne). W odizolowanym środowisku (np. w jelicie) są bakterie zdolne do denitryfikacji częściowej (np. E.coli), ale brak zdolnych do dalszego rozkładu. Azotyn może być wchłaniany, łączy się z hemoglobiną i dochodzi do zatrucia. Siarczany to jedno z głównych źródeł H2S. Gromadzi się w przydennych warstwach wody lub w morzach w głębszych warstwach.
Węglany też mogą być biorcami elektronów. Ulegają redukcji do metanu. Proces ten wywołują bakterie metanowe, gł. w mułach dennych…
…), wykluczanie wnikania do komórki innych plazmidów, właściwości anaboliczne i kataboliczne, wytwarzanie antygenów (toksyn →chorobotwórczość), zwiększanie i zmniejszanie podatności na mutację, zdolność do adhezji (chorobotwórczość), oporność na antybiotyki, sole metali ciężkich, sulfonamidy, detergenty, czynniki mutagenne, bakteriofagi. Skład genów może ulec zmianom przez wypadnięcie (delecję), wymianę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz