Finansowanie własne-kapitały własne

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 1190
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Finansowanie własne-kapitały własne - strona 1 Finansowanie własne-kapitały własne - strona 2 Finansowanie własne-kapitały własne - strona 3

Fragment notatki:

WYKŁAD 3
FINANSOWANIE WŁASNE - KAPITAŁY WŁASNE FORMY WŁASNOŚCI
KAPITAŁY (FUNDUSZE) POWIERNICZE
KAP. SAMOFINANSOWANIA
S.A
Kapitał zakładowy(dawniej akcyjny)
Kapitał zapasowy
Kapitały rezerwowe:
-statutowe
-wynikające z innych ustaw
-wynikające z decyzji WZA
Sp. zo.o.
Kapitał zakładowy
Kapitał zapasowy
Kapitały rezerwowe wynikające z umowy lub są decyzją spółki
Spółdzielnia
Kapitał udziałowy(dowolna kwota)
Fundusze statutowe
Fundusze doraźne
Przedsiębiorstwo państwowe
Fundusz założycielski nie ma ograniczeń co do kwoty)
Fundusz przedsiębiorstwa(rezerwy tworzone z zyku netto)
Kapitał zakładowy jego ustawowe min. To 500 000 zł a było 100 000 zł. Kodeks wprowadził obowiązkowe uzupełnienia etapami kapitału zakładowego do kwoty 500 000. Przez 3 lata (1 rok - 300 000, 2 lata - reszta) wymaga tego kodeks sp. Handlowych. Wg prawa bankowego kapitał ten musi być większy; jeżeli jest spółka giełdowa to musi spełnić dodatkowe warunki ale podstawą jest kodeks spółek handlowych. Dzieli się ten kapitał na równe części. Każda część to wartość nominalna akcji.
Akcje Wiąże się z nią pojęcie
wartość nominalna- min 1 zł
wartość nominalna wszystkich akcji jednej spółki jest taka sama. Jest ona niepodzielna chociaż może wystąpić współwłasność akcji ale to nie oznacza jej podzielności).
SPLIT AKCJI - to obniżenie wartości nominalnej wszystkich akcji danej spółki przez podzielenie wartości nominalnej przez pewną liczbę np. było wart. nom. 10 000
split przez podzielenie przez 1000
teraz po splicie 10
oznacza to zwiększenie akcji o 1000 razy
Kapitał zakładowy= ilość akcji * wartość nominalna Decyzje o splicie akcji akcjonariusze podejmują, gdy spólka stara się o dopuszczenie do obrotu publicznego(niższa wartość nominalna akcji oznacza rynek bardziej płynny)
Split poprawia płynność rynku akcji tej spółki.
PODZIAŁ AKCJI zwykłe - jeden głos na Walnym Zgromadzeniu przy podejmowaniu decyzji
uprzywilejowane - może dotyczyć ten przywilej siły głosu - max 2(było 5 głosów). Na ogół są to akcje objęte przez założycieli spółki.
Inny przywilej to prawo do wyższej dywidendy(udziału w zysku netto). Dywidenda uprzyw. Od dywidendy przypadającej na akcję zwykłą o więcej niż 50%. Inny przywilej to prawo pierwszeństwa przy podziale majątku spółki w przypadku jej likwidacji.
nieme - akcja bez prawa głosu, ale uprzywilejowana co do dywidendy bez ograniczeń co do jej wysokości


(…)

… lub do oznaczonego adresata jeśli jest ich więcej niż 300-stu.
Wykorzystanie oferty publicznej wymaga zgody KPWiG(Komisji Papierów Wartościowych i Giełd). Spółka, która uzyskała taką zgodę to tzw. spółka publiczna. Spółka giełdowa- jej akcje zostały dopuszczone do obrotu giełdowego. Każda spółka giełdowa jest spółką publiczną, ale nie każda spółka publiczna jest spółką giełdową.
Zwiększenie w ten sposób kapitału…
… przy podejmowaniu istotnych, strategicznych decyzji dotyczących spółki, czasami występują przy prywatyzacji państw komunalnych o ważnym znaczeniu dla społeczności.
Akcje uprzywilejowane to akcje imienne, natomiast akcje zwykłe mogą być i najczęściej sąna okaziciela.
Akcje mogą być sprzedawane po cenie wyższej lub równej wartości nominalnej. Cena po której emitent sprzedaje akcje to cena emisyjna.
Różnica…
… być pokryte w całości w ciągu 1 roku od zarejestrowania spółki. Akcje za wkład pieniężny powinny być opłacane w co najmniej ¼ ich wartości nominalnej przed zarejestrowaniem spółki.
Akcje na okaziciela nie mogą być wydane przed ich pełnym opłaceniem. A na dowód wpłaty częściowej są wydawane imienne świadectwa tymczasowe. Akcje imienne mogą być wydane akcjonariuszowi przed pełną wpłatą.
Premia emisyjna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz