To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
6. Finanse ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych
Instytucja ubezpieczenia polega na tworzeniu funduszy finansowych ze składek osób podlegających różnym ryzykom. Z tych kwot wypłacane są świadczenia w przypadku ziszczenia się zdarzenia, którego dotyczy ubezpieczenie. Funkcjonujące obecnie systemy ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych to publicznoprawne ubezpieczenia obowiązkowe, będące częścią lub też powiązane z systemem finansów publicznych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest państwową jednostką organizacyjną i posiada osobowość prawną. Nadzór sprawuje minister właściwy do spraw ubezpieczenia społecznego. Do zadań zakładu należy m.in. wymierzanie i pobieranie składek na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz dysponowanie środkami funduszów ubezpieczeń społecznych. Organami ZUS są: Prezes Zakładu, Zarząd, Rada Nadzorcza Zakładu.
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest państwowym funduszem celowym, powołanym w celu realizacji zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Dysponentem jest ZUS. Przychody FUS to m.in.: składki na ubezpieczenia społeczne, wpłaty z budżetu, dotacji z budżetu itp. Z FUS finansowane są m.in.: wypłaty świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego, rentalnego, chorobowego oraz wypadkowego, wydatki na prewencję rentową itp. W ramach FUS wyodrębnia się fundusze: emerytalny, rentowy, chorobowy, wypadkowy, rezerwowy.
Fundusz Rezerwy Demograficznej jest tworzony ze środków pozostających 31.12 na rachunku funduszu emerytalnego, może być wykorzystywany wyłącznie na uzupełnienie wynikającego z przyczyn niedoboru demograficznego niedoboru w funduszu emerytalnym. FRD posiada osobowość prawną, jego organem jest ZUS.
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym.
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje dwa reżimy podlegania ubezpieczeniom społecznym: obowiązkowy i fakultatywny. Wypłata świadczeń jest gwarantowana przez państwo. Ubezpieczenie obowiązkowe jest nałożone według kryterium podmiotowego, tzn. charakteru działalności danej osoby lub jej innych cech. Ubezpieczenie fakultatywne ma charakter raczej wyjątkowy i są nim objęci m.in. studenci.
Wysokość składek na u. emerytalne, rentowe i chorobowe wyrażona jest w wysokości stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Stopa procentowa dla u. wypadkowych jest uzależniona od stopnia ryzyka dla danego zawodu. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe m.in. pracowników, zleceniobiorców, członków spółdzielni itp. finansują z własnych środków, w równych częściach, ubezpieczeni i płatnicy składek. Składki na u. emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą a także osób ubezpieczonych dobrowolnie pokrywają w całości, z własnych środków sami ubezpieczeni.
(…)
… Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Prezes Kasy jest centralnym organem administracji rządowej, podległym ministrowi do spraw ubezpieczenia społecznego, interesy ogółu ubezpieczonych i świadczeniobiorców reprezentuje Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników. W ramach Kasy funkcjonuje Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, jest osobą prawną, funkcje zarządu pełni Prezes Kasy pod nadzorem Rady…
…, wyrobów medycznych, przedmiotów ortopedycznych itp.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)