Finanse międzynarodowe- wykład 11

Nasza ocena:

5
Pobrań: 203
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Finanse międzynarodowe- wykład 11 - strona 1 Finanse międzynarodowe- wykład 11 - strona 2 Finanse międzynarodowe- wykład 11 - strona 3

Fragment notatki:

Finanse międzynarodowe dr Blandyna Puszer Wykład 11
Stabilność finansowa zapewnia efektywne funkcjonowanie narodowych systemów finansowych oraz całej gospodarki światowej.
Stabilność finansowa jest jednym z podstawowych warunków zrównoważonego wzrostu gospodarczego, zapewniającego wysoki poziom zatrudnienia czynników produkcji.
Stabilność finansowa jest wtedy, gdy nie występują kryzysy finansowe objawiające się gwałtownymi zmianami na rynku finansowym, wynikającymi z braku płynności uczestników rynku oraz zmasowanej interwencji władz publicznych w celu zapobieżenia degradacji osłabienia systemu finansowego.
Stabilność finansowa oznacza stan, w którym działalność gospodarcza nie jest zakłócona przez zmiany cen aktywów ani przez problemy instytucji finansowych związane z należytym wywiązywaniem się z ich zobowiązań.
Definicja EBC: Stabilność finansowa oznacza warunek, w którym system finansowy jest zdolny do sprostania wstrząsom i do poradzenia sobie z nierównowagami rynkowymi, w ten sposób ograniczając prawdopodobieństwo zakłóceń procesu pośrednictwa finansowego, co mogłoby poważnie zakłócić alokację oszczędności na rzecz dochodowych możliwości inwestycyjnych.
Ochrona stabilności finansowej wymaga identyfikacji głównych źródeł ryzyka i wrażliwości, takich jak: nieefektywność alokacji zasobów finansowych od oszczędzających do inwestorów i zła wycena albo złe zarządzanie ryzykiem finansowym.
Identyfikacja ryzyka i wrażliwości jest niezbędna, ponieważ nadzorowanie stabilności finansowej musi mieć charakter wyprzedzający: nieefektywność w alokacjo kapitału lub niedostatki w wycenie i zarządzaniu ryzykiem mogą podważyć przyszłą stabilność systemu finansowego, a przez to stabilność ekonomiczną.
Stabilność finansowa oznaczająca w istocie stabilność systemu finansowego występuje, gdy:
Stabilnie funkcjonują rynki finansowe
Stabilnie działają pośrednicy finansowi (nie narażają inwestorów na zbyt duże ryzyko)
Bez zakłóceń funkcjonuje infrastruktura finansowa (chodzi o regulacje dotyczące płatności w ramach poszczególnych instrumentów finansowych)
Kryzys ekonomiczny (gospodarczy) charakteryzuje się okresowym zwolnieniem aktywności gospodarczej, ze względu na różną naturę i przebieg może on występować jako:
Kryzys „realny” - wywołany przez autentyczne, rzeczywiste zdarzenie, które można bezpośrednio odnieść do faktycznych oraz rzeczywistych problemów ekonomicznych.
Kryzys finansowy - często wynikający ze specyficznych, indywidualnych zachowań podmiotów rynkowych oraz mający bezpośredni związek z poza produkcyjną sferą gospodarki.


(…)

…) i wywierające bardzo niekorzystny oraz długotrwały wpływ na gospodarkę.
Model kryzysu finansowego z uwzględnieniem interwencji państwa - tzw. model triady.
W modelu tym próbuje się wyjaśnić jak:
Asymetria informacji Negatywna selekcja
Pokusa nadużycia (pokusa ogromnych zysków przy wnoszeniu jak najmniejszego kapitału)
Wpływają na zawieranie transakcji na rynku finansowym.

… finansowych ma zobowiązania przekraczające wartość rynkową ich aktywów, co prowadzi do runu na banki (klienci gwałtownie wycofują swoje środki z tych instytucji) i innych przesunięć w portfelach, upadłości niektórych instytucji finansowych i interwencji rządu.
Kryzys finansowy - oznacza zaburzenie funkcjonowania rynków finansowych, gdy problemy negatywnej selekcji oraz pokusy nadużycia stają się na tyle…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz