To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Finanse międzynarodowe dr Blandyna Puszer Wykład 11
Stabilność finansowa zapewnia efektywne funkcjonowanie narodowych systemów finansowych oraz całej gospodarki światowej.
Stabilność finansowa jest jednym z podstawowych warunków zrównoważonego wzrostu gospodarczego, zapewniającego wysoki poziom zatrudnienia czynników produkcji.
Stabilność finansowa jest wtedy, gdy nie występują kryzysy finansowe objawiające się gwałtownymi zmianami na rynku finansowym, wynikającymi z braku płynności uczestników rynku oraz zmasowanej interwencji władz publicznych w celu zapobieżenia degradacji osłabienia systemu finansowego.
Stabilność finansowa oznacza stan, w którym działalność gospodarcza nie jest zakłócona przez zmiany cen aktywów ani przez problemy instytucji finansowych związane z należytym wywiązywaniem się z ich zobowiązań.
Definicja EBC: Stabilność finansowa oznacza warunek, w którym system finansowy jest zdolny do sprostania wstrząsom i do poradzenia sobie z nierównowagami rynkowymi, w ten sposób ograniczając prawdopodobieństwo zakłóceń procesu pośrednictwa finansowego, co mogłoby poważnie zakłócić alokację oszczędności na rzecz dochodowych możliwości inwestycyjnych.
Ochrona stabilności finansowej wymaga identyfikacji głównych źródeł ryzyka i wrażliwości, takich jak: nieefektywność alokacji zasobów finansowych od oszczędzających do inwestorów i zła wycena albo złe zarządzanie ryzykiem finansowym.
Identyfikacja ryzyka i wrażliwości jest niezbędna, ponieważ nadzorowanie stabilności finansowej musi mieć charakter wyprzedzający: nieefektywność w alokacjo kapitału lub niedostatki w wycenie i zarządzaniu ryzykiem mogą podważyć przyszłą stabilność systemu finansowego, a przez to stabilność ekonomiczną.
Stabilność finansowa oznaczająca w istocie stabilność systemu finansowego występuje, gdy:
Stabilnie funkcjonują rynki finansowe
Stabilnie działają pośrednicy finansowi (nie narażają inwestorów na zbyt duże ryzyko)
Bez zakłóceń funkcjonuje infrastruktura finansowa (chodzi o regulacje dotyczące płatności w ramach poszczególnych instrumentów finansowych)
Kryzys ekonomiczny (gospodarczy) charakteryzuje się okresowym zwolnieniem aktywności gospodarczej, ze względu na różną naturę i przebieg może on występować jako:
Kryzys „realny” - wywołany przez autentyczne, rzeczywiste zdarzenie, które można bezpośrednio odnieść do faktycznych oraz rzeczywistych problemów ekonomicznych.
Kryzys finansowy - często wynikający ze specyficznych, indywidualnych zachowań podmiotów rynkowych oraz mający bezpośredni związek z poza produkcyjną sferą gospodarki.
(…)
…) i wywierające bardzo niekorzystny oraz długotrwały wpływ na gospodarkę.
Model kryzysu finansowego z uwzględnieniem interwencji państwa - tzw. model triady.
W modelu tym próbuje się wyjaśnić jak:
Asymetria informacji Negatywna selekcja
Pokusa nadużycia (pokusa ogromnych zysków przy wnoszeniu jak najmniejszego kapitału)
Wpływają na zawieranie transakcji na rynku finansowym.
…
… finansowych ma zobowiązania przekraczające wartość rynkową ich aktywów, co prowadzi do runu na banki (klienci gwałtownie wycofują swoje środki z tych instytucji) i innych przesunięć w portfelach, upadłości niektórych instytucji finansowych i interwencji rządu.
Kryzys finansowy - oznacza zaburzenie funkcjonowania rynków finansowych, gdy problemy negatywnej selekcji oraz pokusy nadużycia stają się na tyle…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)