O czym będzie mowa: - zarys tła, podłoża, na którym pojawiały się poszczególne szkoły filozoficzne - ok. VI wieku p.n.e. - czyli wierzenia i religijność grecka Filozofia wyłoniła się z greckiej religijności, czyli mitologii. Mit zastąpiony przez filozofię. Badacze - Nircea Eliade (znawca wszelkich mitów) oraz Karl Kerenyi (autor Mitologii Greckiej oraz Dionizos - koncepcja i opis kultu dionizyjskiego i misteriów orfickich)
Istnieją dwie formy myślenia - myślenie mitologiczne (jego prawa też pokazał i opisał Eliade) oraz myślenie filozoficzne. Filofia nie zastąpiła i nie zniszczyła mitologii - pojawiła się OBOK. Zarówno Platon, jak i Arystoteles byli bardzo związani z mitologią, wbrew tego, co się myśli. - charakterystyka misteriów orfickich - bo nie zaważyły na filozofii starożytnej, ale także chrześcijańskiej.
- poszczególne szkoły filozoficzne - szkoła milezyjska (czyli Tales - pierwsza szkoła i pierwszy filozof!), pluraliści, zakon pitagorejski, - sofiści - bardzo praktyczni, zapaść w filozofii - oni sprowokowali wystąpienie Sokratesa, który się im sprzeciwił i wymyślił własną koncepcję filozoficzną - nie znamy jej, bo nigdy nic nie napisał!
- Platon (uczeń Sokratesa) - on już pisał i dużo się z niego zachowało. - Arystoteles - pisał jeszcze więcej niż Platon i jeszcze więcej z niego zostało. Ale był zupełnie inny niż Platon. - średniowiecze poprzez ewidentne nawiązania do epoki greckiej - platonizm chrześcijański, arystotelizm chrześcijański (arystotelikiem był Tomasz z Akwinu! - i przy jego okazji będzie też mowa o wcześniejszych koncepcjach), Tomasz z Akwinu, święty Jan Damasceński,
- mistyka chrześcijańska - zwłaszcza mistyka nadreńska i mistrz Ekhard - mistyka ontologiczna, filozoficzna (był jeszcze Johannes Tauler i Henryk Suzon - ale ci byli bardzo rozmodleni) - epoka nowożytna - Kartezjusz ( i jego związki z wcześniejszymi epokami), Spinoza albo Leibnitz, Pascal - był prekursorem współczesnego egzystencjalizmu, empiryzm brytyjski (ewolucja jego)
- Immanuel Kant, Hegel - ale tylko filozofia dziejów (filozofia systemowa) - filozofowie antysystemowi religijni - Seren Kierkegaard - Nietsche
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)