Temat: Filozofia Sokratesa i jej znaczenie
Sokrates (469-399 p.n.e) , urodził się w Atenach jako syn rzeźbiarza Sofroniska i położnej Fajnarety . W młodości prawdopodobnie uprawiał zawód ojca , natomiast w późniejszym czasie kiedy został nauczycielem etyki w Atenach , wzorował się , jak mówił w żartobliwej przenośni , na swej matce , wszelako z tą różnicą , że dopomagał swoim uczniom do rodzenia nie dzieci , lecz pięknych i mocnych myśli . Nie posiadając bogactw , posiadał jednak - przynajmniej z początku , bo później zubożał - dostateczny majątek by się wykształcić filozoficznie , służyć wojskowo jako hoplita i nauczał bezinteresownie . Sokrates był niewątpliwie jednym z najzwyklejszych ludzi , którzy kiedykolwiek żyli na ziemi. Cielesna brzydota i duchowa piękność Sokratesa są jednym z paradoksalnych kontrastów , w które obfitowały niezwykłe dzieje jego życia . Na duchową piękność składa się jego wielkoduszność , inteligencja i panowanie nad namiętnościami , patriotyzm i humor . Z humorem pozostaje w związku właściwa Sokratesowi ironia i przekora .Posiadał szczególny dar zadziwiania bliźnich . Zawsze był jakiś inny niż oczekiwano . Jego wyjątkowa osobowość stanowiła wciąż niewyczerpane źródło wciąż nowych niespodzianek, zbijających z tropu ludzi nawet najbardziej z nim zżytych Pisano o nim wiele już w starożytności , a później od czasów Odrodzenia , zainteresowanie jego osobą jeszcze wzrosło , tak iż posiadamy dziś olbrzymią literaturę o jego postaci. Sokratesa pojmowano i przedstawiano w ciągu wieków bardzo rozmaicie , więc jako dobrego i złego obywatela , przewrotnego sofistę i szlachetnego filozofa , romantycznego mistyka i rozmiłowanego w dialektyce apostoła skrajnego intelektualizmu . Na ogół powiedzieć można , że Sokrates stał się biegiem czasu idealnym mędrcem przeszłości , w którym późniejsze pokolenia wciąż poznawały jakby rzecznika swoich doraźnych tęsknot oraz osiągnięć filozoficznych . W czasach starożytnych uchodził Sokrates za patrona platoników , cyników , stoików , sceptyków i nawet chrześcijan , a w czasach nowszych za pioniera oświecenia , deizmu , krytycyzmu , indywidualizmu i innych prądów umysłowych . W chwili obecnej panuje pogląd że Sokratesa należy uważać za „wyjątkowo złożoną naturę” i za wyjątkowo inteligentnego oraz moralnie silnego człowieka . Sokrates miał wiele wiadomości matematycznych , medycznych i fizycznych , lub raczej meteorologicznych , choć się w tych naukach nie kształcił specjalnie. Znał wierzenia orfickie i pozostawał w tak bliskich stosunkach z pitagorejczykami , iż niektórzy nowocześni uczeni dopatrywali się w nim nawet pitagorejczyka , lecz jednak jego pasja dialektyczna nie bardzo się godziła z tym poglądem. Uważał rozmowę za daleko pewniejsze źródło wiedzy niż lekturę , dlatego też nie posiadamy żadnych pism Sokratesa , a o jego filozofii musimy snuć domysły , głównie na podstawie opisów Platona i Ksenofonta .
(…)
… , lecz faktem i miało dla filozofii greckiej daleko większe znaczenie , niż wszelkie teoretyczne pouczenia , czy spekulację innych myślicieli . Literatura : · Adam Krokiewicz - „Sokrates” · Władysław Tatarkiewicz - „Historia Filozofii” · Diogenes Leartios - „Żywoty i poglądy słynnych filozofów” …
… musimy snuć domysły , głównie na podstawie opisów Platona i Ksenofonta . Niestety , pisma ich nie zachowały się do naszych czasów , podobnie jak nie zachował się pamflet przeciwko Sokratesowi , napisany w kilka lat po jego śmierci przez Polikratesa . Sokrates żądał zasadniczo „uświadomionego mówienia”: każdy miał sobie jasno zdawać sprawę ze znaczenia wyrazów , których używał , i panować…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)