Filozofia - początek myśli ludzkiej - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filozofia - początek myśli ludzkiej - wykład - strona 1 Filozofia - początek myśli ludzkiej - wykład - strona 2 Filozofia - początek myśli ludzkiej - wykład - strona 3

Fragment notatki:


Filozofia 9 października 2009 Filozofia to początek myśli ludzkiej. Starożytne Indie- „ Weda ” (wiedza) filozofia była też obecna w Indiach. Inne systemu starożytnego wschodu- Chiny. „Topos” gre. Miejsce- wschodnia część morza śródziemnego. Azja Mniejsza- dzisiejsza Turcja. W starożytności obszar kolonizacji greckiej. Kultura kreteńsko- mykeńska- podstawa przyszłej kultury klasycznej.
Pierwsi filozofowie mieszkali w Azji Mniejszej. Milet- wydał wielu filozofów. Efez również greckie miasto o wysokim poziomie kultury.
Filozofija- filo | zofio filo- stan, racjonalność, miłowanie Zofia- mądrość czyli w sumie umiłowanie mądrości.
Co to jest mądrość? -Wiedza jej specyficzny gatunek, chęć nabycia mądrości. W starożytności bardzo ceniono mądrość. Ludzie dążyli do mądrości. Mądrość była wtedy specyficznym stanem. Mędrców mitycznie było 7, mędrcy byli „ulubieńcami Bogów”. Człowiek niemoralny nie może zbliżyć się do wiedzy bo owoc tego będzie niewłaściwy. W starożytnej Grecji człowiek mądry powinien być także właściwej kondycji moralnej.
Czego poszukiwali pierwsi filozofowie ( jońska filozofia przyrody lub presokratycy) obcowanie z przyrodą (natura, nieboskłon) Arche, pryncipium = początek, zasada. Pierwsi filozofowie pytali o początek fisis (natury, przyrody) co jest zasadą i istotą? Tradycja żydowska= biblia, „na początku Bóg stworzył ziemię” ponownie pytanie o początek. W tym wypadku myślenie filozoficzne łączy się z wierzeniami religijnymi (w pytaniu o początek)
Grecka szkoła przyrody
Tales z Miletu - co jest początkiem? =woda jest początkiem, zasadą wszystkiego hyle -materia zoe- życie, hylozoizm- nierozłączność materii i życia. Warto zwrócić uwagę że koncepcja pomimo tego że dość naiwna zawiera w sobie trochę prawdy- powszechnie się uważa że woda jest niezbędna do życia w całym wszechświecie. Teksty pisane- są ale niepełne. Anaksymande r- zaliczany do grupy filozofów natury. Apeiron - coś co nie ma granic. Proces wyłaniania się coś pochodzi z czegoś jednak proces ciężko uchwycić. Chaos- Kosmos- chaos- coś pozbawionego ładu, kosmos- ład, porządek. Ludzie oglądający niebo widzieli porządek- kosmos. (sugestia - „ziemia była ciemna i bezkształtna” chaotyczna? Inspiracja grecką filozofią?) To co się pojawia wynika z przeciwstawności, ma ono charakter dynamiczny. Stichia- żywioł - podstawowe siły natury. I żywioł- ogień, zjawiska cieplne i termodynamiczne, II żywioł- powietrze, III żywioł- woda, IV żywioł- ziemia (ciało stałe). Jest to dynamiczna struktura wzajemnie na siebie oddziaływująca. Anaksymenes - odwoływał się do pojęcia bezkresu, użył pojęcia ruchu (żywioły) ruch jest wieczny. Najbardziej interesowało go powietrze prowadził badania meteorologiczne, przyroda charakteryzuje się jednością.

(…)

… Kartezjusza: zmysły łudzą nie ma zasadniczej różnicy między jawą a snem
a może istnieje jakaś istota wyższa ode mnie która projektuje rzeczywistość
Kartezjusz uważał że najpierw powinno się zwątpić żeby potem wydać rozsądny osąd Cogito ergo sum- ale nie myślenie tylko akt myślenia Fundament wiedzy w człowieku tkwi w nim samym- w jego myśleniu.
Nowa era filozofii- podmiotowe i subiektywnej.
Transcendentalizm…
….
Nie ma zasadniczej różnicy między rzeczywistością jawy a snu- która jest prawdziwa?
Zastanawianie się czy jest istota wyższa od człowieka- która kieruje człowiekiem, bawi się nią- może człowiek jest przedmiotem gry?
Budowa do prawdy wiedzie przez zwątpienie. Znalezienie czegoś pewnego: akt myślenia (nie myśli, ale akt myślenia!) tylko to jest pewne i niezawodne: przynależy tylko i wyłącznie danej jednostce „Cogito ergo sum”- Myślę, więc jestem. - paradygmat kartezjański, a zarazem czysto racjonalistyczny.
„cogitatum”- przedmioty naszych myśli
Fundament wiedzy w człowieka tkwi w nim samym- w jego myśleniu. Ustanowiona nowa zasada czysto podmiotowa, opierająca się na przeżywaniu swoich własnych myśli- podstawa wszelkiej wiedzy. - Myślenie do tej pory jeszcze w filozofii niewyrażone: otwiera się nowa era filozofii…
… (sprzeczność? Materialne, czyli martwe, ale za to ożywione, wręcz boskie?)
Panteizm- (w kulturze judeochrześcijańskiej monoteizm- podstawa bytowa tego wszystkiego; politeizm- wielość bogów) boskość jest bezosobowa. Świat jest Bogiem. Wszystko co jest.
Dynamika- wszystko co istnieje jest dynamiczne, ujawnia się poprzez działanie. Struktura cielesno- materialna- podstawowa jednostka dynamiczna pneuma- duch…
…- nierozłączność materii i życia. Warto zwrócić uwagę że koncepcja pomimo tego że dość naiwna zawiera w sobie trochę prawdy- powszechnie się uważa że woda jest niezbędna do życia w całym wszechświecie. Teksty pisane- są ale niepełne. Anaksymander- zaliczany do grupy filozofów natury. Apeiron- coś co nie ma granic. Proces wyłaniania się coś pochodzi z czegoś jednak proces ciężko uchwycić. Chaos- Kosmos- chaos…
… się czysto racjonalnie istotą Boga, żeby nie upadła jego koncepcja. Paralelizm metafizyczny: równoległość aktów myślenia do naszej cielesności.
Agnostycyzm: zakłada, że istota wyższa jest niepoznawalna, przedstawicielem jest m.in. Kant.
Empiryzm: postawienie na doświadczenie.
Filozofia wykład 27 lis 09
Średniowiecze i okres nowożytny
Wiek XIV- okres postscholastyczny- Wilhelm Ok.- nominalizm- nie uznaje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz