Filozofia - Platonizm, metafizyka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filozofia - Platonizm, metafizyka - strona 1

Fragment notatki:

Platonizm- spirytualizm, byt charakteryzuje się niezmiennością. Jest to jedna z koncepcji mająca wiele pochodnych. Jednym z uczniów Platona był Arystoteles.
Arystoteles 384 p.n.e.- 322r. p.n.e. był Macedończykiem ojciec był lekarzem, był związany z monarchą macedońskim- Filip II, wychowywał Aleksandra Wielkiego
Arystoteles był empirykiem, w przeciwieństwie do Platona. Arystoteles będzie krytycznie odnosił się do założeń Platona tworząc własny system. Przeszkadzało mu brak ateńskiego obywatelstwa- nie miał praw publicznych. Był nawet posądzany o szpiegostwo. Pisma Arystotelesa- pisane w sposób czysto naukowy, brak dbałości o styl i formę. Tematyka: mineralogia, botanika, zoologia, meteorologia, przyrodoznawstwo (w tamtych czasach była to daleko posunięta klasyfikacja zwierząt i roślin), tematyka człowieka- psychologia, ekonomia, poetyka, kwestie społeczne, polityczne i wreszcie czysta filozofia.
__________________________________________________________________________________
Główne kwestie filozoficzne: Ujęte w „Metafizyce”
Modyfikacja metafizyki platońskiej, stosunek do bytu jako takiego, podstawą nie jest byt ogólny a byt jednostkowy-realny. Arystoteles nie jest materialistą. W sensie metafizycznym Arystoteles jest realistą. To co istnieje nie jest po prostu bytem ale jest to byt złożony.
Typy bytów
Monizm- jednoistość bytu
Dualizm- dwa typy bytów
Pluralizm- mnogość bytów
Co do Platonizmu opinie są podzielone pomiędzy monizmem a dualizmem. Arystoteles byt dualistyczny: forma i materia (są ze sobą powiązane)
Funkcja materii- charakter potencjalny (możność) ale jednocześnie bierność, jest w stanie spoczynkowym. Zawiera w sobie pewną możliwość jej transformowania. Ulega formowaniu. Przykład: glina (masa) która może być użyta do stworzenia dzbana. Forma jest tym co porusza. To co uważa Platon za idee to dla Arystotelesa jest to ruch.
To co istnieje ma charakter celowy Byt ma charakter teleologiczny czyli jest celowy nie chaotyczny
Forma jednostkowa
Forma gatunkowa (całych grup gatunków)
Forma absolutna (wszystko co istnieje)
Świat jest wieczny, to co istnieje ma wieczny charakter, jest to zagwarantowane przez czystą formę (pewien paradoks= istnienie czystej formy) Arystoteles nazywa to Pierwszym Poruszycielem. (Bóg?) Zakłada to odwieczność materii.
Czysta forma wg. Arystotelesa jest bezosobowa, jest po prostu czystym bytem. Natomiast tradycja Judeo-chrześcijańska przedstawia go osobowa. U Arystotelesa materia była od zawsze natomiast w przedstawieniu chrześcijańskim Bóg stworzył wszystko z niczego.
Istnienie aktualne- to co się realizuje, istnienie potencjalne- nie aktualizuje się istnieje jako możliwość. Akt i potencja
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz