Filozofia nowożytna- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 196
Wyświetleń: 784
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filozofia nowożytna- opracowanie - strona 1 Filozofia nowożytna- opracowanie - strona 2 Filozofia nowożytna- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Filozofia nowożytna XV- XIX
1453- Zdobycie Konstantynopola przez Turków,
1492- Odkrycie Ameryki (wcześniej wynaleziono kompas)
1517- M. Luter przybija swoje tezy na drzwiach kościoła w Wittenberdze Wynalezienie kompasu i wynalezienie druku.
Zwiastuni filozofii Odrodzenia:
Leonardo da Vinci (1452-1529) artysta, malarz odkrywca, człowiek wszechstronny. Człowiek za pomocą techniki może podporządkować sobie świat. Rysunek czaszki, kreska gdzie jest tzw. zmysł wspólny. Prawda dotycząca rzeczy drobnych jest lepsza iż niepewne poglądy na tematy wzniosłe.
Mikołaj z Kuzy (Cusa), Kuzańczyk (1401-1464)
(zwiastunem Odrodzenia)
Świat jest Bogiem, który stał się widoczny.
Świat jest rozwinięciem Boga explicatio Dei, Bóg jest obecny w całym stworzeniu. Boga można pojąć tylko jako stworzyciela. Nie ma świata bez Boga i Boga bez świata.
Poznanie Boga dla przyrodzonego umysłu jest niemożliwe, tylko dzięki oświeceniu przez wiarę możliwe jest intuicyjne poznanie Boga.
„ Wiem, że wszystko, to co wiem nie jest Bogiem, i że wszystko co pojmuję nie jest Mu podobne. Teologia negatywna.
Poznanie polega na mierzeniu, gdzie nie ma miary tam nie ma wiedzy.
Dwie zasady: starożytna i średniowieczna.
Stań się kim jesteś, oddaj się całkowicie Bogu.
Człowiek przedstawia sobą cały świat - jest mikrokosmosem.
Kepler, Bruno, Newton , Leibniz nawiązywali do Kuzańczyka. Jedność znajdująca się w Nieskończoności wyprzedza wszelkie zróżnicowanie.
Prekursor historii prawa, udowodnił, że donacja Konstantyna (272-337) jest fałszerstwem. W 391 roku chrześcijaństwo stała się religią panującą.
(1) Filozofia przestała skupiać się na Bogu tylko skupiała swe badania na przyrodzie i człowieku , (2) odrzucono dogmaty (3) większe zaufanie do doświadczenia niż do rozumu I okres: Odrodzenie (XV-XVI):
Leonardo da Vinci (1452-1529)
1. Renesansowa filozofia przyrody:
Najpierw Bóg stworzył niebo i ziemię, następnie światłość, niech się staną światła na niebie . I Bóg uczynił i słońce i księżyc i gwiazdy.
Kopernik 1473- 1543) Ziemia nie jest w centrum świata, środek Ziemi to środek ciężkości na Ziemi oraz punkt wokół którego obraca się księżyc.
Dzieło Kopernika wywarło największy wpływ na ludzkiego ducha. Zostało zakazane dopiero w 1611 roku.
Giordano Bruno - -1548- 17 II 1600 (głosił nieskończoność świata i wielość systemów słonecznych) . Skłaniał się do panteizmu i uważał, że nieosobowy duch jest duszą organizmu jaki jest świat. (7 lat w więzieniu, nie chciał nic odwołać i spalono go na stosie).


(…)

… lat w więzieniu, nie chciał nic odwołać i spalono go na stosie).
(antyteocentryzm, antydogmatyzm)
Kepler 1571- 1630,
Franciszek Bacon 1561- 1626, Novum Organum ujrzał ziemię obiecaną nauk ścisłych , ale nie było mu dane do niej wejść. Marcin Luter (1483- 1546)
Montaigne (1548-1600)
Religia naturalna, z historycznie danych religii należy wybrać część wspólną, po to aby odnaleźć religię naturalną. Naturalny system kultury. Galileusz 1564-1642)
Nie pytać o istotę nie pytać o cel, tylko badać w jaki sposób zachowuje się dane rzecz. Nie pytać dlaczego, tylko jak? 2. Filozofia państwa
Skąd pochodzi władza ? (Jeśli nie od Boga, to skąd? Czy obywatel ma prawo o samodzielnego wyboru wyznania? Jak daleko sięgają wolności obywateli? Czy istnieje prawo do wojny? Jakie prawa obowiązują miedzy narodami?
Machviavelli (1469-1527), Książę, Rzeczywistość polityczna nie jest dana od natury, ani z woli Boga. Władcę osądza się po rezultatach rządzenia.
Cnoty władcy: siła, zdecydowanie, żądza sławy.
Powodzenie zależy od szczęścia.
Machviavelli wprowadził termin : racja stanu czyli interes państwa
Makiawelizm- pogląd, że cel uświęca środki
Nicola Machiavelli (1469-1527)
Urzędnik z Florencji, wprowadził termin „ racja stanu”.
Racja stanu jest to interes państwa, dla którego władca może dopuścić się czynów godnych potępienia. Dotąd mówiono: polis, królestwo Boże, a on mówi Państwo, racja stanu.
Walkę można prowadzić prawem i siła.
Lis i lew. Lew budzi postrach u wilków, ale nie umie unikać sideł.
Słynne jego powiedzenie: Cel uświęca środki. Patrzył na politykę bez złudzeń. Dobra państwa nie można podporządkowywać celom…
… w wojnie zostają niewolnikami w zamian za darowanie im życia.
Thomas Hobbes ( sekretarz Fr. Bacona, znał Galileusza, angielski filozof (1588-1697). Myślenie jest wykonywaniem rachunków za pomocą pojęć. Ludzkie działanie to ruch ciał w przestrzeni i w czasie. Homo homini lupus. Żeby nie było wojny musi zaistnieć umowa społeczna. Pojedynczy ludzie oddają się władzy nadrzędnej.
Państwo porównuje do Leviatana…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz