Z notatki można dowieedzieć się czym zaistniał w filozofii: Tales z Miletu, Anaksymander z Miletu, Heraklit z Efezu, Ksenofanes z Kolofonu, Zenon z Elei, Empedokles, Protagoras, Sokrates.
Etymologia: termin filozofia pochodzi od filein miłować i Sophie mądrość. Doświadczenie to wnioski wyciągnięte z podjętych wcześniej działań, które sprawiają zmianę naszych zachowań. Wiedza musi być widoczna z zewnątrz. Mądrość musi być też poparta inteligencją i elastycznością, czyli umiejętnością dostosowania się do zaistniałych sytuacji. Termin mądry wiąże się z pozytywnymi odczuciami, czego nie możemy powiedzieć o terminie inteligentny. Ten jest mądry który potrafi odróżnić dobro od zła i wybrać dobro. Jeżeli ktoś nie jest dobry nie może być mądry. Sama inteligencja może być wykorzystywana w inny sposób (nie koniecznie dobry) i nie przeświadcza o mądrości. Człowiek mądry potrafi dostrzec, że miał fałszywą hierarchię. Mądrość polega na tym, że potrafimy zmienić swoje poglądy, mądrość jest elastyczna, nie jest stała. Człowiek mądry to ten, który wie ile jeszcze nie wie. Poprzez umiłowanie mądrości Grecy mieli na myśli poznawanie rzeczywistości w celu jej oswojenia. Kiedy uda nam się coś zrozumieć to to przestaje być straszne. O filozofii często mówimy, że jest to sztuka myślenia. Filozofia wzięła się ze zdziwienia (wg Platona). Musi pojawić się zdziwienie, żeby mogło powstać pytanie na które poszukujemy odpowiedzi. To zdziwienie graniczy z dziecięcym zachwytem. Zdziwienie nie dotyczyło czegoś, czemu wszyscy się dziwili, ale tym rzeczom, które innym wydawały się oczywiste. Poszukiwanie źródła z czego wszystko się wzięło. Początek filozofii greckiej odznacza się silnym elementem racji bycia. Jedno pytanie rodzi kolejne pytania. Filozofia jako sztuka zadawania pytań - mówi się, że te pytania są ważniejsze od odpowiedzi. Odpowiedz nie jest najważniejsza, ponieważ nie zawsze będzie ona aktualna mądra itp. A pytanie będzie zawsze pewne i niepodważalne. Cechą pytań filozoficznych jest to, że im lepsze pytanie tym więcej odpowiedzi i trudniej znaleźć wyczerpującą odpowiedz. Otwiera się przestrzeń poszukiwania, która pobudza do poszukiwań, badań. Odpowiedz wynika z aktualnego stanu kultury, dlatego ulega ona po pewnym czasie przedawnieniu. Gdzie , kiedy i dlaczego filozofia powstała? W tradycji zachodniej uznaje się za początek wydarzenia w Grecji. Drugim wielkim nurtem jest filozofia wschodnia. Filozofia zachodnia czerpała z (metafizyki?) co odrzucała filozofia wschodnia. Filozofia w Grecji narodziła się w VII/VI w p.n.e. Pierwszym czynnikiem powstania filozofii był czynnik kulturotwórczy. Oddziaływał on przez kilka stuleci. Oparty był na dziełach Homera i …. One uczyły myślenia, ponieważ pojawiają się tam zalążki myślenia racjonalnego. Można znaleźć związki przyczynowo-skutkowe. Istnieje też strona estetyczna - brutalność nie jest większa od brutalności, którą można spotkać w rzeczywistości.
(…)
… poglądów. W Grecji były dwie warstwy społeczne: ludzie wolni i niewolnicy. Zakazane było, alby ludzie wolni zajmowali się pracą fizyczną. Mieli możliwość głoszenia swoich poglądów. Religia - politeizm, bogowie byli mocno antropomorficzni, na obraz i podobieństwo człowieka; mieli nadludzkie moce, ale moralnością i zachowaniem nie różnili się od ludzi. W państwowej religii greckiej nie było dogmatów…
… pewne pytania, na które religia Grecka nie dawała odpowiedzi. Zejście do Hadesu sugeruje, że dusza może się wcielać wiele razy (reinkarnacja). Grecy nazywali reinkarnację metempsychozą, to reinkarnacja, która kończy się kiedyś wyzwoleniem człowieka z ciała. Palingeneza - dusza będzie się wcielać bez końca. Postępując tu i teraz wypracowujemy sobie los w następnym wcieleniu. Jako uwięzienie…
… jest zmienność. Eleaci - (szkoła eleacka), filozofowie z Elei, pochodzą z nich Parmenides i Zenon. Prekursorem był Ksenofanes z Kolofonu. Jako pierwszy mówił rzeczy niespotykane w Grecji. Odchodzi od koncepcji religii greckiej i innych elementów kultury. Jest tym, który mówi, że wszystko jest z ziemi. Mówi, że wszystko jest niepoznawalne. Jako pierwszy kwestionuje nieograniczone poznanie, poznanie w ogóle…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)