To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
W stronę definicji filozofii Aby zrozumieć, czym jest filozofia należy przeprowadzić granice między nią a 1° naukami szczegółowymi, 2° religią i 3° sztuką . 1.3.1. Filozofia a nauki szczegółowe Klasyfikacja nauk szczegółowych: Nauki realne Nauki przyrodnic ze (np. fizyka, chemia, astronomia, medycyna teoretyczna, biologia) Nauki kulturowe Nauki humanistyczne (np. historia, religioznawstwo, lingwistyka, historia sztuki) Nauki społeczno-ekonomiczne Nauki formalne (np. logika formalna, matematyka, nauki strukt uralne) Nauki realne mają za przedmiot określony wycinek rzeczywistości doświadczalnej i badają go za pomocą określonej metody. Jest to albo wycinek przyrody (nauki przyrodnicze), albo wycinek tego, co powstało w wyniku ludzkiego działania (nauki kulturo we), przy czym można tu odróżnić historię, język i sztukę jako twory ludzkiego ducha od struktur i prawidłowości występujących w życiu społecznym i gospodarczym.
Nauki formalne nie mają za temat jakiegoś wycinka doświadczalnej rzeczywistości; chodzi im o czystą formę, o abstrakcyjną strukturę zależności oraz o „urachunkowienie” wyrażeń (tzn. o to, aby z ich pomocą można było „rachować”).
Nauki realne badają swoje wycinki rzeczywistości w ten sposób, że wykazują ich związki opisowe i przyczynowe. Trzy charakterystyczne cechy tych nauk: empiryczne, tzn. ich przedmiot jest wycinkiem świata doświadczalnego; wykazywane związki opisowe i przyczynowe dają się w tym wycinku potwierdzić i nie wychodzą poza niego; zredukowane tematycznie, tzn. ich temat (przedmiot) zostaje ograniczony (zredukowany) do pewnego określonego punktu widzenia (aspektu) z pominięciem innych punktów widzenia; metodycznie abstrakcyjne, tzn. ich temat może być badany w taki tylko sposób, na jaki pozwala metoda; to, co nie mieści się w zasięgu określonej metody, nie stanowi tematu i zostaje pominięte (od tego się abstrahuje). Filozofia a nauki realne Stosunek filozofii do tak zwanej wiedzy pozytywnej można sprowadzić do następującej formuły: Filozofia stawia takie pytania, których niepostawienie było warunkiem sukcesu metody naukowej. Zawiera się w tym twierdzenie, że nauka zawdzięcza swój sukces między innymi rezygnacji ze stawiania pewnych pytań. (WEIZSÄCKER) Filozofia i nauki realne zakładają ten sam punkt wyjścia: przednaukowe, powszednie doświadczenie .
Nauki realne są empiryczne, ponieważ mają za przedmiot wycinek świata doświadczalnego i nie wychodzą poza ten wycinek; wykazując zachodzące w nim związki przyczynowe, objaśniają to, co empiryczne, przez inne elementy empiryczne w ramach tego wycinka. Natomiast
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)