To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Filary
Ze wzglądu na usytuowanie, co ma bardzo istotny wpływ na konstrukcję, filary można podzielić na rzeczne oraz filary wiaduktów czy estakad, a Wlęc me mających bezpośredniej styczności z wodą. Filar może mieć konstrukcję pełnościenną (rys. 5.22« lub ażurową (rys. 5.235). Filary pełnościenne o ciężarze przekraczającym 300 kN nazwano masywnymi. Zasadniczymi elementami filarów są (rys. 5.23):
- fundament,
- korpus filara,
- lawa podłożyskowa,
- ciosy podłożyskowe,
- w filarach rzecznych - izbica.
Fundament ma za zadanie bezpieczne przeniesienie obciążenia z przęsła na podłoże oraz zapewnienie stateczności konstrukcji. Fundamenty, w zależności od rodzaju gruntu oraz wartości i kierunków działających obciążeń, mogą być bezpośrednie (ławy, stopy fundamentowe) lub głębokie (pale, studnie, kiedyś kesony).
Korpus filara ma za zadanie przeniesienie obciążeń przekazywanych z przęsła na fundament oraz wszelkiego rodzaju obciążeń poziomych działających na niego bezpośrednio, takich jak uderzenia pojazdów, statków, parcie iodu czy wiatru W podporach ażurowych klasyczny korpus zastąpiono np. rzędem słupów, będących niekiedy przedłużeniem pali fundamentowych.
Ława podłożyskowa jest elementem zwieńczającym korpus. Jej zadaniem jest
jego równomierne rozłożenie. Na ławie podłozyskowej mogą być umieszczone ciosy podłożyskowe stanowiące punkt oparem dla łożysk i rozkładające obciążenie skupione od łożysk na ławę podło-zyskową. Ciosy dają również ochronę łożyskom przed zanieczyszczeniami i wodą Ława podłożyskowa jest zwykle zakończona gzymsem, chroniącym korpus przed zaciekami. W podporach słupowych ława podłozyskowa przyjmuje formę belki - ocze-pu, nazwę przeniesiono z konstrukcji jarzm drewnianych - zwieńczającej słupy.
Izbica występuje w podporach zlokalizowanych w rzekach lub na terenach zalewowych. Zlokalizowana jest w dolnej części filara, od strony górnej wody. Zadaniem izbic jest ochrona fdara przed parciem lodu, ale również przed wszelkiego rodzaju materiałami (np. drzewami) płynącymi rzeką, a mogącymi uszkodzić fdar. Izbice pełniły szczególnie ważną funkcję w mostach o podporach drewnianych, szczególnie wrażliwych na uderzenia kry czy innych przedmiotów. Były to silne, samodzielne konstrukcje budowane przed każdym rzecznym filarem. Niekiedy przyjmowały formę tzw. krzaków - wiązki pali drewnianych wbitych w podłoże, bezpośrednio przed drewnianym fdarem. Współcześnie z reguły nie stosuje się specjalnych izbic, projektując odpowiednio wzmocnione krawędzie fdarów narażonych na uderzenia wszelkiego rodzaju przedmiotów płynących rzeką.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)