Filary na podwalinach, Filary kaszycowe - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filary na podwalinach, Filary kaszycowe - wykład - strona 1 Filary na podwalinach, Filary kaszycowe - wykład - strona 2 Filary na podwalinach, Filary kaszycowe - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Filary na podwalinach Filary kaszycowe
Filary na podwalinach
Jeżeli rodzaj gruntu (skały) nie pozwala na wbijanie pali to stosowane są filary na podwalinach. Podpory na podwalinach stosuje się przy budowie mostów przez do­liny bezwodne oraz w potokach o dnie kamienistym. Słupy podpór opiera się się na drewnianych balach (podwadlinach) i mocuje czopami, śrubami i klamrami, Po-wadliny muszą być zamocowane do cokołów lub wprost do fundamentów.
Podwalina powinna być dobrze zakotwiona w fundamencie. Głębokość zako­twienia podwaliny zależna jest od wysokości filara. Czym filar wyższy tym głębo­kość zakotwienia powinna być większa. W celu zwiększenia stateczności, dół fun­damentowy i dolną część filara zasypuje się kamieniami (rys. 4.18, 4.19 i 4.20).
Filary kaszycowe
Filar kaszycowy ustawia się wtedy, gdy w dno nie można wbić pali, głębokość wody jest znaczna i istnieje możliwość rozmycia dna. Uniemożliwia to zabudowanie fila­ra na podwalinach. Filary kaszycowe mają kształt skrzyni drewnianej o rzucie pro­stokątnym lub wieioboku z zaostrzonymi częściami przednimi i tylny mi (rys. 4.21). Wewnątrz skrzyni znajduje się narzut kamienny lub żwirowy. Filary kaszycowe buduje się obecnie bardzo rzadko.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz