Fermentacja metanowa odpadów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fermentacja metanowa odpadów-opracowanie - strona 1 Fermentacja metanowa odpadów-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

FERMENTACJA METANOWA ODPADÓW, ZASTOSOWANIE, WARUNKI PROWADZENIA, PRODUKTY Biologiczne przekształcenie materii organicznej do CH4 + CO2 i H2O w reaktorze beztlenowym. Wymagane rozdrobnienie odpadów.
Zastosowanie
Fermentacje metanową stosujemy, gdy odpady:
Zawierają odpowiednią ilość biogennych substancji organicznych
Zawierają małą ilość substancji hamujących (np. antybiotyki, środki dezynfekujące)
Głownie stosujemy ją dla odpadów kuchennych (dużo wilgoci i pierwiastków pokarmowych, miękka korzystna struktura), odpadów roślinnych ( trochę gorsze, gdyż zawierają substancje trudno rozkładalne np. ligninoceluloze)
Proces fermentacji metanowej jest także wykorzystywany w technologii unieszkodliwiania odpadów w pryzmach energetycznych. Polega to na wydzielaniu kwater na składowisku, a w nich układane są instalacje odgazowujące oraz nawadniające. Eksploatacja gazu odbywa się po szczelnym przykryciu pryzm i osiągnięciu po 6 miesiącach stabilnej fazy fermentacji.
Odpowiednimi warunkami są: rozdrobnienie odpadów, ustalenie właściwego stosunku węgla do azotu (60:1-40:1), wilgotność 70-80%, odczyn pH ok. 7 podgrzewanie pryzmy w pierwszym okresie do 55 st. C. Warunki te powodują, że rozkład substancji organicznej następuje o wiele szybciej niż na składowisku odpadów. Po upływie 5 lat pryzma zostaje odsłonięta a przefermentowana masa po oczyszczeniu może być już wykorzystywana jako nawóz.
Może być prowadzona również w reaktorach dla osadu w oczyszczalni ścieków.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz