Farmakologia układu wegetatywnego - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 280
Wyświetleń: 1932
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Farmakologia układu wegetatywnego - wykład - strona 1 Farmakologia układu wegetatywnego - wykład - strona 2 Farmakologia układu wegetatywnego - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Farmakologia układu wegetatywnego
Układ nerwowy ośrodkowy i obwodowy.
Somatyczny- unerwia mm.szkieletowe.
Autonomiczny- unerwia serce, naczynia, narządy wewnętrzne, gruczoły, mm.gładkie, decyduje o metabolizmie, magazynowaniu, wydatkowaniu energii.
Leki wpływające na układ autonomiczny stosowane są w terapii chorób układu krążenia, pokarmowego, oddechowego.
układ autonomiczny
współczulny przywspółczulny
(sympatyczny (parasympatyczny
adrenergiczny) cholinergiczny)
neuroprzekaźnik na zakończeniu NA Ach neuronów pozazwojowych
Z ośrodków układu autonomicznego w OUN biegną impulsy włókien przedzwojowych do zwoju. Zwoje są przykręgowe (układ współczulny) lub są położone w okolicy odpowiedniego narządu (układ przywspółczulny). W każdym zwoju znajduje się receptor nikotynowy neuronalny. Ze zwoju biegną włókna pozazwojowe na zakończeniach których jest uwalniana Ach i NA.
Na zakończeniach włókien pozazwojowych układu przywspółczulnego występuje receptor cholinergiczny muskarynowy M. W zakończeniach neuronów ruchowych mięśni poprzecznie prążkowanych znajdują się receptory cholinergiczne nikotynowe mięśniowe Nm.
W układzie współczulnym w zakończeniach pozazwojowych znajdują się receptory adrenergiczne alfa i beta.
Neuroprzekaźniki i neuromediatory są to związki syntetyzowane w neuronach i uwalniane z zakończeń neuronów do szczeliny synaptycznej pod wpływem impulsu nerwowego. Synapsa=zespolenie : tworzy ją zakończenie pokryte błoną presynaptyczną , szczelina synaptyczna i błona postsynaptyczna. Synapsa może być cholinergiczna, cholinergiczna pozazwojowa i adrenergiczna.
Receptory- swoiste miejsca wiązania leku, struktury białkowe na powierzchni błony komórkowej, mogą być też receptory zlokalizowane w cytozolu, które odbierają informacje ze środowiska zewnętrznego komórki i przekazują je do wewnątrz komórki.
Substancje działające na receptory :
-agonista- wiąże się z receptorem i go pobudza (ma powinowactwo [zdolność wiązania się z receptorem] i aktywność wewn.)
-antagonista- wiąże się z receptorem i go blokuje.
W wyniku pobudzenia receptorów dochodzi do zmiany jego konformacji, uruchomienia procesów fizyko-chemicznych, zmiany potencjału błonowego komórki.
Receptory:
Metabotropowe- białko 7-krotnie przebijające błonę komórkową; związanie agonisty z receptorem uruchamia białko wewnątrzkomórkowe G związane z GTP aktywujące lub hamujące enzymy błonowe (fosfolipaza C, cyklaza adenylanowa) które katalizują tworzenie wtórnych przekaźników w komórce ( cAMP, cGMP, trójfosforan inozytolu, diacyloglicerol, jony wapnia) działających na efektor i stąd np.skurcz mięśni gładkich lub ma wpływ na enzymy (kinazy, które powodują fosforylację białek); białka G mogą też sterować kanałami jonowymi. Są to np. receptory alfa, beta, muskarynowe.


(…)

… (białek) przebijających błonę komórkową otaczających kanał w błonie komórkowej. Pobudzenie przez agonistę otwiera por, czyli kanał i umożliwia napływ jonów do wnętrza komórki, dochodzi do zmiany potencjału błonowego, wytworzenia postsynaptycznych potencjałów pobudzających lub hamujących, które mogą zapoczątkować nowy potencjał czynnościowy. Są to receptory :
1. nikotynowy- otwieranie powoduje napływ…
… w spoczynku, odnowy, umożliwia regenerację i gromadzenie energii.
W przestrzeni synaptycznej Ach jest rozkładana przez acetylocholinesterazę.
Ach jest uwalniane przez :
- wszystkie przedzwojowe nerwy układu autonomicznego
- zazwojowe nerwy przywspółczulne i niektóre współczulne (tętnicznki mięśniowe szkieletowe, gruczoły potowe),
- nerwy dochodzące do rdzenia nadnerczy,
- w płytce nerwowo-mięśniowej,
- w OUN…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz