Ewolucja układu sił między walczącymi stronami

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1148
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ewolucja układu sił między walczącymi stronami - strona 1 Ewolucja układu sił między walczącymi stronami - strona 2 Ewolucja układu sił między walczącymi stronami - strona 3

Fragment notatki:


HISTORIA SPOŁECZNA EUROPY - referat 7A Ewolucja układu sił między walczącymi stronami Referat dotyczy ewolucji układu sił między walczącymi stronami podczas I wojny światowej. Najważniejszą rolę odegrały dwa układy : Trójprzymierze oraz Trójporozumienie. Tak więc Trójprzymierze, zwane inaczej blokiem państw centralnych, był to tajny układ pomiędzy trzema państwami: Niemcami, Austro - Węgrami oraz Włochami. Jeśli chodzi o drogę ewolucji na której powstał ten układ to był on rozszerzeniem Dwuprzymierza zawartego 7 października 1879 r. pomiędzy Niemcami i Austro - Węgrami. Sojusz ten miał chronić oba państwa przed napaścią ze strony Rosji. Natomiast w razie zaatakowania jednego z sojuszników przez mocarstwo trzecie, drugi ze sprzymierzeńców miał zachować co najmniej życzliwą neutralność. Pomimo zawiązania Dwuprzymierza, Bismarck uważał za możliwy sojusz z Rosją . Nowy układ trójstronny podpisano w Berlinie 18 czerwca 1881 r. Artykuł pierwszy zapewniał Niemcom neutralność Rosji w razie wojny z Francją, na czym Bismarckowi zależało najbardziej. Artykuł drugi regulował sprawę Bałkanów. Oddawał władzę nad tym terenem Austro - Węgrom. 20 maja 1882 r. nastąpiło rozrzerzenie Dwuprzymierza o Włochy. Tak więc powstało Trójprzymierze. Włochy starały się srekompensować niedostatki swojej gospodarki przez umocnienie pozycji międzynarodowej, zwłaszcza w basenie Morza Śródziemnego. Oznaczało to rywalizację z Francją, która znacznie wcześniej zadbała o wpływy w tym rejonie. Tak więc stosunki z Francją stawały się coraz bardziej konfliktowe. Zwróciło to Włochy w kierunku Niemiec, skąd spodziewały się realnej pomocy przeciw Francji. Włochy widziały więc w związku z Niemcami najlepszą szansę na osiągnięcie rzeczywistej mocarstwowości. W 1881 r. Francja opanowała Tunezję, na którą to Włochy zamierzały skierować swoją eksansję. Przyspieszyło to przystąpienie Włoch do układu. Artykuł pierwszy mówił o niepodejmowaniu żadnych działań, które byłyby zwrócone przeciwko któremuś z sojuszników. Drugi artyków zapewniał Włochy o pomocy ze strony Niemiec oraz Austro - Węgier w razie wojny z Francją oraz zapeniał Niemcy o pomocy ze strony Włoch w razie agresji ze strony Francji. Na rządanie Włoch do traktatu dodano oświadczenie, że w żadnym razie nie jest on skierowany przeciwko Wielkiej Brytanii. Uzupełnieniem traktatu było zawarcie układu Niemiec i Austro - Węgier z Rumunią 30 października 1883 r. Król Karol I Hohenzollern obawiał się agresji ze strony Rosji, a także Bułgarii, która wówczas była ramieniem rosyjskim na Bałkanach. Przystąpienie Rumunii do Trójprzymierza zwiększało wpływy bloku państw centralnych na Bałkanach. Także sytuacja w rejonie śródziemnomorskim została uregulowana poprzez zawarcie przez Austro - Węgry, Włochy oraz Anglię traktatu o utrzymaniu

(…)

… na bezpośrednie sąsiedztwo z imperium Habsburgów i Cesarstwem Rosyjskim. Bałkany były niezwykle ważnym ekonomicznie i gospodarczo obszarem Europy. Położone między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym były poprzecinane licznymi szlakami handlowymi, łączącymi Bliski Wschód z Europą. Rozkwitał handel w portach czarnomorskich, Dunajem zaś transportowano towary na przestrzeni niemalże 3 000 kilometrów długości rzeki…
… dla swej racji stanu. Nieuniknione tarcia między mocarstwami, koncentrujące się na Półwyspie Bałkańskim znacząco wpływały na ich wzajemne stosunki i relacje. Kwestia bałkańska niejednokrotnie stanowiła podstawę porozumień międzynarodowych, była bazą dla układów i sojuszy. Jednak interesy poszczególnych stron, potęgowane napięciami także w innych częściach świata, zdawały się być nie do pogodzenia…
… się w nie zmienionym składzie do roku 1914. 2 sierpnia tego roku do układu przystąpiła Turcja. 14 października 1915 r. do Trójprzymierza przyłączyła się także Bułogaria wypowiadając wojnę Serbii. W maju tego roku układ opuściły Włochy, które przeszły do obozu Ententy, a rok później z Trójprzymierza wystąpiła także Rumunia. Przeciwstawieniem dla Trójprzymierza było Trójporozumienie, które powstało stopniowo, na drodze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz