Europejski Kodeks Dobrej Administracji

Nasza ocena:

5
Pobrań: 427
Wyświetleń: 1547
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Europejski Kodeks Dobrej Administracji  - strona 1 Europejski Kodeks Dobrej Administracji  - strona 2 Europejski Kodeks Dobrej Administracji  - strona 3

Fragment notatki:

EUROPEJSKI KODEKS DOBREJ ADMINISTRACJI - uchwalony 6.09.2001 r. przez parlament europejski. Skrót KDA został opracowany przez Rzecznika Praw Europejskich Finlandii Södermhna.
Parlament europejski we wrześniu nakazał stosowanie KDA w UE jako zbiór standardów przydatnych w europejskiej administracji.
Art. 1 - w swoich kontaktach z jednostką - instytucje i ich urzędnicy muszą przestrzegać zasad KDA.
Zakres przedmiotowy KDA
Kodeks obowiązuje wszystkich urzędników i innych pracowników objętych statusem urzędnika w zakresie ich kontaktów z jednostkami. Pojęcie urzędnika dotyczy zarówno urzędników jak i pozostałych pracowników. KDA mówi, że instytucje i administracje podejmują niezbędne działania w celu zapewnienia stosowania przepisów tego kodeksu również przez osoby działające na ich rzecz, np. osoby zatrudniane w ramach umów cywilnoprawnych, przez rzeczoznawców oddelegowanych przez Krajowe Służby Publiczne i Praktykantów.
Pojęcie - jednostka obejmuje osoby fizyczne i prawne, niezależnie od tego czy ich miejsce zamieszkania lub zarejestrowanej siedziby znajduje się na terytorium jednego z państw członkowskich czy też nie.
Pojęcie - instytucji obejmuje instytucje lub organy wspólnot.
Rzeczowy zakres obowiązywania KDA
Kodeks zawiera ogólne zasady dobrej praktyki administracyjnej znajdującej zastosowanie w odniesieniu do całości kontaktu instytucji i ich administracji z jednostką, chyba, że te kontakty podlegają specyficznym przepisom. Zasady przewidziane w tym kodeksie obowiązują w odniesieniu do relacji między instytucją a zatrudnionymi w niej urzędnikami.
Zasada praworządności (art. 7 Konstytucji w Polsce)
Urzędnik działa zgodnie z zasadą praworządności - stosuje uregulowania i procedury zapisane w prawnych przepisach wspólnot. Urzędnik zwraca w szczególności uwagę na to, aby decyzje dotyczące praw lub interesów pojedynczych osób posiadały podstawę prawną, a ich treść była zgodna z obowiązującymi przepisami.
Zasada niedyskryminowania - Przy rozpatrywaniu wniosków jednostek i przy podejmowaniu decyzji urzędnik zapewni przestrzeganie zasady równego traktowania (Kpa art. 7). Pojedyncze osoby znajdujące się w takiej samej sytuacji będą traktowane w porównywalny sposób.
W przypadku różnic w traktowaniu, urzędnik zapewni, aby to nierówne traktowanie było usprawiedliwione obiektywnymi, istotnymi właściwościami danej sprawy. Urzędnik powstrzyma się w szczególności od wszelkiego, nieusprawiedliwionego, nierównomiernego traktowania pojedynczych osób, ze względu na: ich narodowość, płeć, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub wyznanie, przekonania polityczne lub inne, przynależność do mniejszości narodowej, posiadaną własność, urodzenie, inwalidztwa, wiek, lub preferencje seksualne.


(…)

… do niej zażalenia, chyba, że w tym terminie można przekazać merytorycznie uzasadnioną odpowiedź. W odpowiedzi lub potwierdzeniu odbioru podaje się nazwisko i nr telefonu urzędnika zajmującego się daną sprawa oraz stanowisko służbowe. Nie ma konieczności przekazywania potwierdzenia odbioru ani odpowiedzi w przypadkach, w których pisma lub zażalenia spełniają znamiona nadużycia ze względu na ich nadmierna liczbę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz