Zażalenie - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 917
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zażalenie - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

ZAŻALENIE
Zażalenie jest środkiem odwoławczym, za pomocą którego strony, uczestnicy, prokurator lub inna zainteresowana osoba zwraca się do sądu II instancji(lub SN w wypadku zażalenia np. na odrzucenie kasacji) o zmianę lub uchylenie postanowienia sądu lub zarządzenia przewodniczącego wydanego w pierwszej instancji.
Zażalenie stanowi środek odwoławczy w ścisłym tego słowa znaczeniu, gdyż ma w zasadzie charakter dewolutywny. Środek ten nie przysługuje od orzeczeń co do istoty sprawy, ale od innych orzeczeń sądu I instancji. Zażalenie jest dopuszczalne tylko w wypadkach, w których kodeks wyraźnie je przewiduje. W procesie cywilnym zażalenie przysługuje na:
postanowienie sądu I instancji kończące postępowanie w sprawie
na zarządzenia przewodniczącego o zwrocie pozwu(z wyjątkiem zwrotu na podstawie art.130 z 1)
na postanowienia sądu wymienione w pkt 1-11 art.394&1
Zażalenie służy tylko na postanowienia sądu I instancji, a na postanowienia sądu II instancji tylko w przedmiocie odrzucenia kasacji. Zażaleniem do SN - oprócz postanowień sądu II instancji odrzucających kasację - mogą być objęte także inne postanowienia, a mianowicie te, które kończą postępowanie w sprawie, ale nie są postanowieniami dotyczącymi odrzucenia pozwu lub umorzenia postępowania, na które przysługuje kasacja, a także nie są postanowieniami wydanymi w wyniku rozpoznania zażalenia od postanowienia sądu I instancji. Zażalenie kierowane do SN powinno być sporządzone przez adwokata.
Zażalenia musi czynić zadość wymaganiom dla pisma procesowego, a nadto musi zwierać:
wskazanie zaskarżonego postanowienia
wniosek o jego zmianę lub uchylenie
zwięzłe uzasadnienie zażalenia ze wskazaniem w miarę potrzeby nowych faktów i dowodów
Termin do wniesienia zażalenia jest tygodniowy. i liczy się go od doręczenia postanowienia, a gdy strona nie zażądała w terminie przepisanym doręczenia postanowienia zapadłego na rozprawie - od ogłoszenia postanowienia.
Wniesienie zażalenia samo przez się nie wstrzymuje wykonania zaskarżonego postanowienia. Sąd I instancji może wstrzymać wykonanie postanowienia do czasu rozstrzygnięcia zażalenia. Zażalenie wnosi się do sądu I instancji który wydał zaskarżone postanowienie. Do postępowania wywołanego wniesieniem zażalenia stosuje się przepisy o apelacji z n/w wyjątkami:
sąd I instancji w zasadzie przedstawia akta wraz z zażaleniem sądowi II instancji po doręczeniu zażalenie stronie przeciwnej, ale w wypadkach, w których zażalenie nie dotyczy praw strony przeciwnej - niezwłocznie po złożeniu zażalenia bez doręczania go stronie przeciwnej
jeżeli zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub jest oczywiście uzasadnione, sąd, który wydał zaskarżone postanowienie może na posiedzeniu niejawnym uchylić zaskarżone postanowienie i sprawę rozpoznać na nowo (bez przesyłania akt sądowi II instancji)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz