Europejski Fundusz Gwarancji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1820
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Europejski Fundusz Gwarancji - strona 1

Fragment notatki:

Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji (EFRG)
Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej (od franc. FEOGA, ang. EAGGF - European Agriculture Guidance and Guarantee Funds) utworzony w kwietniu 1964 na podstawie traktatów rzymskich z 25 marca 1957 jako jeden z dwóch, obok Europejskiego Funduszu Społecznego, instrumentów służących wspomaganiu finansowania polityki strukturalnej. Zajmuje się finansowaniem rolnictwa. Funduszami strukturalnymi zarządza tylko sekcja Orientacji. Kwota, jaką otrzymywało państwo nie zależała od jego poziomu rozwoju.
Fundusz podzielony jest na dwie sekcje:
orientacji - finansuje działania podejmowane w ramach polityki strukturalnej i zajmuje się modernizacją gospodarstw rolnych;
gwarancji - finansuje wydatki związane z realizacją zasady jednolitości rynku
Od 2007 r. Fundusz ten został zastąpiony przez dwa nowe, tj. Europejski Fundusz Rolny Rozwoju Obszarów Wiejskich (finansowanie działań z zakresu polityki rozwoju wsi) oraz Europejski Fundusz Gwarancji Rolnej (finansowanie działań z zakresu tzw. I filara WPR).
…………………………………………………………………………………………
Ta strona uważam jest godna uwagi.
http://europa.eu/legislation_summaries/agriculture/general_framework/l11096_pl.htm
………………………………………………………………………………………….
Fundusz Rolniczy Rozwoju Obszarów Wiejskich
 
W 2005 r. Komisja Europejska przyjęła nowe ramy prawne służące finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Ustanowione zostały wówczas dwa instrumenty finansowe:
• Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji (EFRG), który finansuje: interwencje w zakresie regulacji rynków rolnych, refundacje w przypadku wywozu produktów rolnych do państw trzecich oraz płatności bezpośrednie dla rolników przewidziane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej;
• Europejski Fundusz Rolniczy Rozwoju Obszarów Wiejskich, z którego finansowane są w latach 2007 - 2013 programy rozwoju obszarów wiejskich w państwach członkowskich.
Dla organizacji pozarządowych istotny jest ten ostatni. Przyczynia się on do wspierania zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich na terytorium całej UE, uzupełniając WPR, politykę spójności oraz wspólną politykę rybołówstwa. Poprawa konkurencyjności sektora rolnego i leśnego; poprawa środowiska naturalnego i terenów wiejskich; jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej oraz podejście Leader to priorytety, na których koncentrują się finansowane z EFRROW przygotowane przez państwa członkowskie programy rozwoju obszarów wiejskich. Razem z funduszami strukturalnymi i  Funduszem Spójności EFRROW przyczynia się do zmniejszenia różnic gospodarczych między regionami UE.
 
Fundusz wdrażany jest na poziomie krajów członkowskich UE. Kierując się wytycznymi Komisji, poszczególne kraje przygotowują najpierw strategiczne plany wykorzystania funduszy, które zawierają analizę potrzeb danego kraju oraz określają priorytety, jakimi kraj będzie się kierował przy wydatkowaniu pieniędzy. Następnie przygotowywane są programy operacyjne, które szczegółowo opisują, jakie działania i przez kogo mogą być realizowane, oraz określają, kto jaką kwotę wsparcia może otrzymać.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz