Etyka pochodzi od greckiego „ethos”, jest związany z obyczajem, zwyczajem, charakterem. Dlatego również panuje przekonanie, że obyczaj wpływa z charakterem jak też o nim świadczy. Etyka należy do nauk praktycznych i stanowi filozofię praktyczną.
Etyka to dział filozofii zajmujący się badaniem i tworzeniem systemów moralnych (moralności) rozumianych jako systemy określania tego co jest dobre, a co złe.
Etyki ≠ moralność , jednak celem etyki jest dochodzenie do źródeł powstawania moralności, badanie efektów jakie moralność lub jej brak wywiera na ludzi oraz szukanie podstawowych przesłanek filozoficznych, na podstawie których dałoby się w racjonalny sposób tworzyć zbiory nakazów moralnych.
Etyka życia gospodarczego albo etyka biznesu jest uprawiana jako filozoficzna refleksja nad etosem, czyli zespołem cnót wyznaczających zakres dzielności ludzi stanowiących świat biznesu.
Tak rozumiana etyka biznesu jest jedną z subdyscyplin dyscypliny filozoficznej. O naturze etyki Etyka zawsze jest adresowana do człowieka, apeluje do niego nie jako lekarza, nauczyciela, biznesmena, lecz zwraca się do niego jako człowieka. Już od czasów Sokratesa toruje sobie drogę przekonania, że synonimem powinności moralnej jest „być człowiekiem”.
Trzy typy teorii etycznych (wg Dietla, Gasp arskiego ):
1 Ujęcie deontologiczne , określane jako kodeksowe, pryncypialistyczne, moralistyczne, regorystyczne;
2 Teologiczno-aksjologiczne , występujące m.in. w wersji utylitarystycznej (występują trzy formuły etyki teleologicznej);
Autonomiczne etyki sumienia i odpowiedzialności, charakteryzujące się orientacją 3 aksjologiczno-personalistyczną .
Ad. 1Przyjmuje za podstawę świadomości i rozumowań moralnych zakazy i nakazy.
Ten tryb myślenia moralno-etycznego przejawia się przez dzieje w postaci niej lub bardziej skodyfikowanych uregulowań etosu rycerskiego, mieszczańskiego, a współcześnie deontologii zawodowych, chętnie konstruowanych przez doświadczonych przedstawicieli poszczególnych profesji niż etyków.
Kodeksy uchodzą za wyraz środowiskowej troski o moralną pozycję zawodu, sposobu życia.
Być moralnym w biznesie, w zarządzaniu to tylko tyle co przestrzegać podstawowych zasad zawodu, uchodzących za cnoty kupca, przemysłowca. Namnożyło się na przestrzeni lat zasad, spisów cnót, wzorów osobowych: poleganie na sobie, pracowitość, wytrwałość, oszczędność, cierpliwość, przezorna rachunkowość, metodyczność.
Ad. 2Wariant 1. Objawia się on w koncepcji ludzkiego powołania, istotnej funkcji wpisanej w ludzkie istnienie, w jej indywidualny wymiar. Tak rozumiana etyka przedstawiana jest jako zakotwiczona w metafizyce strategia życia ludzkiego, polegająca na samorealizacji, autokreacji, realizowaniu się w zawodzie.
(…)
… i etykę łączy wspólny cel - dążenie do ustalenia hierarchicznego porządku w sądach wartościujących (hierarchia ważności). Etyka biznesu uformowała się na przełomie XIX i XX wieku. Symboliczny moment jej powstania to wydana w 1870 r. przez Papieża Benedykta XIV - encyklika dot. lichwy. Dopiero w latach 60. i 70. nastąpiło wyodrębnienie etyki biznesu jako samodzielnej dziedziny badawczej. Lata 80. Zaznaczały się gwałtownym wzrostem zainteresowania etyką biznesu. Pojawiły się wtedy również liczne kodeksy etyczne firm. Wyodrębniła się etyka w zarządzaniu, społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR).
Etyka biznesy staje się modna co wynika również ze zrozumienia jej konieczności i rangi.
Kodeksy etyki biznesu podobnie jak wszystkie kodeksy etyki zawodowej nie określają procedur postępowania na zasadzie…
… usprawiedliwiony i dlatego przedsiębiorstwa powinny podlegać zewnętrznemu mechanizmowi kontroli.
Poziomy analizy społecznej odpowiedzialności biznesu i tożsamości i odpowiedzialność korporacji wg M. Rybak
Poziomy analizy
Tożsamość społecznej korporacji
Odpowiedzialność korporacji
Instytucjonalny
Instytucja gospodarcza, uczestnik świata biznesu
Dobroczynność, odpowiedzialność ekonomiczna
Organizacyjny
Indywidualna…
… do dominujących standardów. Świat biznesu jest uznawany za jedną z najważniejszych grup kreujących dominujące sposoby działania (grupa oparta na indywidualnej zaradności, przedsiębiorczości - wspiera kolektywizm działań i roszczeniową wobec społeczeństwa). Ludzie biznesu charakteryzują się również specyficznym stylem życia, sposobem działania. Można wyróżnić dwa modele zachowań ludzi zajmujących…
…, w gospodarce, w konkretnej branży,w firmie - etyka osobista - zachowanie zwierzchnika - instytucjonalizm etyki w zarządzaniu - kultura organizacyjna- koledzy na równorzędnych stanowiskach =
Zachowanie osoby w sytuacji dylematu moralnego
Atrybuty interesariuszy: 1. Siła 2. Legitymizacja 3. natarczywość
Siła i natarczywość w zakresie forsowania swoich interesów w stosunku do przedsiębiorstw jest kryterium…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)