Etyka w biznesie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 420
Wyświetleń: 5208
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Etyka w biznesie - strona 1 Etyka w biznesie - strona 2 Etyka w biznesie - strona 3

Fragment notatki:

Etyka w biznesie
1. Wstęp
Etyka biznesu jest nazwą ogólna dziedziny (dyscypliny) zajmującej się etycznym wymiarem działalności gospodarczej, spotyka się więc także nazwę etyka gospodarcza. Natomiast etyka w biznesie to całokształt kwestii dotyczących rzeczywistej etyczności biznesu, inaczej etosu ludzi biznesu, czyli ogółu wartości i norm cechujących środowisko zawodowo zaangażowane w uprawianie działalności gospodarczej. Obu towarzyszą liczne mity, których kilka wymieniono w Ramce.
Mity dotyczące etyki biznesu
Etyka biznesu:
to nie oksymoron czyli zbitka sprzecznych ze sobą pojęć
to nie chwilowy kaprys
to nie przejściowa moda
to nie zwykłe przestrzeganie prawa
to nie manikiur na niewidzialnej ręce rynku
to nie nawracanie kanibali biznesu na wegetarianizm gospodarczy
to nie.... (tu wpisz jeszcze inne znane ci mity)
Etyka biznesu wykładana jest w Polsce w blisko pięćdziesięciu uczelniach i szkołach zarządzania, a także na organizowanych, mniej lub bardziej systematycznie, kursach. Zapoznać się z nią można z wcale licznych polskich książek i książek tłumaczonych na język polski, a także z artykułów i referatów przedstawianych na niemałej liczbie konferencji specjalistycznych bądź poświęconych różnym aspektom działalności gospodarczej. Etyka w biznesie - częściej w sensie negatywnym, niż pozytywnym - jest przedmiotem licznych, nazbyt licznych doniesień mediów. Media bowiem prezentują chętniej przykłady nieetycznych zachowań, niż tego, co służyć by mogło za wzór dobrej praktyki w działalności gospodarczej. Utrwala się w ten sposób stereotyp biznesu, negatywny, niestety. Żałować wypada, że tak niewiele czynią w sprawie jego przezwyciężenia organizacje zrzeszające przedsiębiorców i pracodawców. Skromność to, czy niedocenianie znaczenia sprawy? A może warto byłoby się postarać, by słowo „biznesmen” czy „biznesmenka” wyróżniało ludzi biznesu, których cechuje oprócz kompetencji także honor zawodowy. Podobnie „sportsmen” czy „sportsmenka”, to nie ci, którzy rywalom podstawiają nogę, czy ich faulują, lecz autentyczni sportowcy zdobywający nie tylko medale, ale także wyróżnienia fair play. 2. Wymiar społeczny
Etyki w biznesie nie należy jednak redukować do etyczności zachowań indywidualnych, choć od moralności ludzi zatrudnionych na poszczególnych stanowiskach w firmie, w szczególności na stanowiskach kierowniczych, zależą podejmowane przez nich decyzje. Ale przecież decyzje te nie są podejmowane w próżni społecznej, wręcz przeciwnie środowisko pracy, jego kultura wpływa znacząco na przyzwalanie na jedne zachowania i sprzeciw wobec innych zachowań. O organizacji powiemy, że jest etyczna, jeśli działania na jakie zezwala nie stoją w sprzeczności z normami etycznymi, obyczajami, zwykłą przyzwoitością. W przeciwnym wypadku firma uznana zostanie za nieetyczną (Ramka). „Złe zachowanie biznesu, którego jesteśmy świadkami, spowodowane jest nie tym, że ludzie biznesu są mniej etyczni niż inni, ale tym, że zbyt mało uwagi poświęca się kwestii rozwoju organizacji moralnych, w których pracownicy mogliby działać etycznie. Przypadki nieetycznego zachowania mają częstokroć charakter systemowy, a nie wynikający z psucia się jabłek w skrzynce firmy spowodowanego kilkoma zgniłkami. Etyczni ludzie mogą zejść na manowce pracując w złych organizacjach, natomiast w organizacjach dobrych ludzie o wątpliwej reputacji mogą stać się lepszymi, albo przynajmniej być pod kontrolą

(…)

… wiele, ale są one znaczące. I tak: Związek Banków Polskich, do którego należą niemal wszystkie banki funkcjonujące w Polsce, kieruje się w swej działalności Zasadami dobrej praktyki. Znakomita pod względem technicznym Elektrownia „Opole” S. A. podjęła trud związany z poddaniem się audytowi skierowanemu na uzyskanie certyfikatu stwierdzającego spełnianie międzynarodowego standardu społecznej odpowiedzialności firmy. Systematycznie odbywają się konkursy, których promotorami są m. in.: Krajowa Izba Gospodarcza - konkurs „fair play”, NSZZ „Solidarność” - konkurs „firma przychylna ludziom”, Stowarzyszenie Rzetelnego Biznesu - konkurs „solidny partner”, Forum Odpowiedzialnego Biznesu - „21 firm (społecznie odpowiedzialnych) na początek XXI wieku”, firmy skupione w Komitecie Sterującym Global Compact (zasady wprowadzone…
…. Różnica spowodowana jest tym, że dzisiejsza gospodarka w coraz większym stopniu jest inspiratorem nauki i techniki oraz jest przez nie inspirowana. Dlatego właśnie społeczeństwa krajów rozwiniętych nazywane są społeczeństwami wiedzy, a gospodarka oparta na wiedzy nową ekonomią. Z tego powodu etyczne problemy działalności gospodarczej zostały ostatnio wzbogacone o nowe zagadnienia związane z globalizacją…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz