Etyka komunikacji - etyka proceduralna - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 252
Wyświetleń: 1211
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Etyka komunikacji - etyka proceduralna - omówienie - strona 1 Etyka komunikacji - etyka proceduralna - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Etyka proceduralna - w tym decyzjonizm
koncepcje deontologiczne i konsekwencjalistyczne
Deontologia vs. teleologia - rozróżnienie wprowadzone przez Broada - 1930 - „5 typów teorii etycznej”: podział etyków na deontologów i teleologów. Deontologia - koncepcje etyczne zawierające wypowiedzi „działania rodzaju D są w sytuacjach typu S zawsze słuszne/ nie bez względu na następstwa”
Przeciwstawne koncepcje: teleologiczne - moralną słuszność/nie działań zależy od pozamoralnej jakości następstw tych działań, zależy w jakim stopniu te działania realizują pozamoralne wartości. Jednak nie wszystkie nie-deontologiczne są teleologiczne
Konsekwencjalizm - przeciwstawny deontologii, patrzy przez pryzmat skutków (głównie koncepcje teleologiczne)
Deontologia a teleogia (konsekwencjalizm) - ten podział dotyczy nie tylko teorii etycznych, funkcjonuje to też w procesach wychowawczych. „Nie kradnij” - wskazywanie na niesłuszność tego zachowania, wskazywanie na charakter samego działania - wg koncepcji deontologicznej - budowanie własnej korzyści kosztem innych. Konsekwencjalistyczne wytłumaczenie - jeśli będziesz kradł to okaże się, ze ci którzy płacą, będą musieli płacić więcej.
Deonto lub konsekwe są nie sądy ale uzasadnienia
Koncepcja deontologiczna - gdy normy uzasadnia się nie tylko przez odwołanie się od skutków działań. Niektóre uzasadnienia mają i takie i takie wyjaśnienia.
4 typy etyk tutaj:
- zawierająca elementy konsekwencjalistyczne - słaba wersja i silna (w ogóle rezygnacja z perspektywy skutków - etyka Kanta)
- konsekwen - jej wersja teleologiczna - słuszność działań wg pozamoralnej jakości skutków
- etyka nieteleologiczna - słuszność działań mierzona wg jakości następstw ale też wg słuszności/nie skutków działań
Konsekwencjalista pyta jakiemu dobru dane działanie służy. Deontolog - dla niego takie pytania są bez sensu, postępowanie wg moralnych zasad jest jako takie wartościowe.
Idealny moralnie świat dla teleologa - wszystkie uznane wartości są zrealizowane w maksymalny sposób. Deontolog silny - świat idealny moralnie - maksymalnie przestrzega się rygorów deontologicznych.
Kantowska koncepcja kary - karać przestępcę nawet gdy jesteśmy pewni ze kara nie pomniejszy przestępstw.
Na ile wyraźna jest różnica miedzy e. deonto. i konsekwn. Czasem nie wiadomo jakie elementy działania należą do jego opisu a nie do jego skutków.
Cechy aktorów, cechy sytuacji, cechy następstw - skutki inkorporowane do opisów działań
Opis działań - środki do celu nie są sprawą otwartą. Deontolog nie bierze pod uwagę opisów działań, który zostawiają kwestią otwartą środki. Ratować niewinnie prześladowanych przed śmiercią. Umożliwiać działania moralne innych. - nie wiemy jak to robić.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Danutaracz napisał(a):

2020-10-19 22:13:25

Słaba jakość