Etyka dla dziennikarzy - wykład 12

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 854
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Etyka dla dziennikarzy - wykład 12 - strona 1 Etyka dla dziennikarzy - wykład 12 - strona 2

Fragment notatki:

DOBRO „ Warunkiem autentycznej wolności jest szczere i otwarte uznanie prawdy”. VS 87  
Dobro występuje w kategoriach:
(u Arystotelesa) - Bóg rozumu
- jakości (zalety)
- ilości (właściwej miary)
- tego, co pożyteczne
 
Dobro etyczne występuje w kręgu istot rozumnych - jest zobowiązaniem wszystkich, warunkiem rozwoju człowieka. Źródła dobra i zła moralnego Dobro jest w jakimś sensie trudniejsze w ocenie niż prawda. W przypadku pracy dziennikarza jest to utożsamiane przez wielu umiejętnością warsztatową. Nie jest to jednak umiejętność wystarczająca. Do oceny konieczne jest kryterium etyczne. Dla oceny pracy dziennikarza konieczna jest wiedza wskazującego na źródła, okoliczności i cel pracy. Należy wiedzieć co jest przedmiotem przekazu i w jakich okolicznościach został przygotowany i co jest jego celem.   Przedmiot przekazu: Musi być zgodny z normą etyczną. Jeżeli przedmiotem przekazu jest to co jest niezgodne z normą etyczną, to czyn jest zły. Norma etyczna nie jest bowiem autonomiczna ale stanowi fundament moralności jako wartość powszechna i nie zmienna.
  Okoliczności: Mają szczególne znaczenie w kwalifikacji ludzkiego czynu. Są to przypadłości wewnętrzne lub zewnętrzne ludzkich czynów. Dorzucają nieraz pewne cechy dodatkowe mogące wpłynąć dodatnio lub ujemnie na wartość czynu. Okoliczności te mogą dotyczyć samego czynu, jego przyczyn, skutków czy rezultatów. Wyznaczają je: osoba, miejsce, czas, sposób. Czyli kto?, co?, kiedy?, jakimi środkami?.  
Cel: W jakimś sensie zasadniczym ze wszystkich źródeł moralności najważniejszy jest cel, bo z nim łączy się wszelka działalność człowieka. Od celu zależy prawość lub nieprawość czynu. Cel dotyczy akty wewnętrznego samego człowieka. Zewnętrzne okoliczności mogą być najlepsze ale cel może pozbawić wartości dany czyn i uczynić go nawet złym . Cel oznacza to samo co intencja. Można powiedzieć, że jest główną okolicznością działania. Czyn zły nie może być spełniony dla dobra, na przykład gdy ktoś dla dobra Kościoła pisze złe rzeczy o jego działalności. Etyka chrześcijańska odrzuca także stwierdzenie, że „cel uświęca środki”. Żaden cel podmiotowy, osobisty, społeczny czy narodowy nie uprawnia do złych środków. Wartość moralną czynu nie można zatem określić bez odniesienia do konkretnych warunków w jakich czyn ten został popełniony.   Hierarchia dobra Ukazanie właściwej hierarchii dobra, a więc wartości jest ważne w etyce dziennikarskiej. Praca dziennikarska bowiem dotyczy wszystkich problemów istotnych dla życia ludzkiego. Znajomość hierarchii wartości to zdolność do oceny własnego działania i właściwy punkt startu do osobowej dojrzałości. Jeżeli człowiek jest osobą rozumną ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz