Etyka, a kwestia dopuszczalności - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 791
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Etyka, a kwestia dopuszczalności - omówienie - strona 1 Etyka, a kwestia dopuszczalności - omówienie - strona 2 Etyka, a kwestia dopuszczalności - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Psychologia przesłuchań Przesłuchanie to sytuacja, w której uczestniczy osoba przesłuchująca i odbierająca zeznanie oraz osoba przesłuchiwana lub zeznająca, czyli świadek.
Psychologia zeznań i proces przesłuchania stanowią główną dziedzinę psychologii sądowej.
Z punktu widzenia psychologii społecznej przesłuchiwanie jest procesem komunikacji interpersonalnej. Między przesłuchującym, a przesłuchiwanym istnieje bowiem wzajemne oddziaływanie i obustronny przekaz informacji także o charakterze pozawerbalnym. Na przebieg przesłuchania i jego rezultat mają zatem wpływ obie strony interakcji, ich wzajemna percepcja i ocena, wzajemne postawy, stan psychiczny stron oraz ich cele i oczekiwania.
Najważniejszym celem przesłuchującego jest uzyskanie od świadka jak największej ilości informacji- szczerych, rzetelnych i wiarygodnych o zaszłości, zdarzeniu lub zjawisku wartościowym dla organu procesowego.
W przebiegu przesłuchania wyróżnia się kilka faz, a mianowicie: fazę czynności wstępnych, fazę zadawania pytań ogólnych, fazę zadawania pytań szczegółowych oraz fazę czynności końcowych.
Wyróżnia się różne sposoby, metody przesłuchań, które mają pomóc odpowiednim organom uzyskać potrzebną wiedzę: ( na podstawie badań J. Stanika)
I. Metoda swobodnej relacji -powoduje najmniej kompletne zebranie wiadomości, przy czym sanowi jednak najbardziej dokładne (zawierające najmniej błędów) źródło informacji - polega ona na swobodnej wypowiedzi na temat konkretnego zdarzenia.
II. Metoda przesłuchań za pomocą pytań kierunkowych - polega na zadawaniu pytań o zwięzłej, sensownej i jasnej strukturze w celu uzyskania jak największej liczby dokładnych i konkretnych informacji o zdarzeniu. III. Metodę przesłuchania krzyżowego -powoduje uzyskanie najbardziej kompletnej wypowiedzi , która zawiera jednak w sobie najwięcej błędów - metoda ta jest niedopuszczalna w polskim ustawodawstwie - związana one jest z kolejnością przesłuchań; świadek najpierw przesłuchiwany jest przez stronę, która wezwała go do sądu, a następnie przez stronę przeciwną; metoda ma na celu zadawanie pytań sugestywnych, podstępnych i podchwytliwych, aby wywrzeć na przesłuchiwanym presję psychologiczną; metoda ta jest dopuszczana w systemie anglosaskim.
Istnieją także inne metody na przykład metoda symultaniczna - polega na jednoczesnym przesłuchiwaniu kilku osób czy metoda okazania - jej celem jest porównanie śladów pamięciowych świadka z przedstawionymi mu obiektami, stanami.
Co w sytuacji, gdy wszystkie te metody zawodzą? Gdy mamy do czynienia z okrutnym przestępcą i tylko w nadzwyczajny sposób możemy uzyskać od niego informacje?
Co w sytuacji, gdy mamy do czynienia z bezwzględnym terrorystą gotowym zabić tysiące osób?

(…)

… prymatu ludzkiej godności wolność ludzkiej osoby nie może być w żaden sposób poświęcona dla dobra żadnego systemu społecznego bądź religijnego czy jakiegokolwiek innego celu. Godność owa jest niezależna od jakiejkolwiek instytucji jurydycznej. Etyka zawodowa Policji?
Działania służb policyjnych każdego państwa europejskiego ściśle regulują normy prawne wynikające z zasad zawartych w konstytucji danego…
… zawodowa. To jej celem jest odpowiedź na pytanie, czy określone zachowanie jest moralne, czy tez nie. Etyka zawodowa policji to zbiór norm moralnych określających postępowanie policjanta. Bardzo często etyka zawodowa przybiera postać kodeksu etycznego. Zbiory zasad moralnych bez względu na kraj z którego pochodzą maja wiele elementów wspólnych. Właściwa reakcja na skrajne emocje ludzi którzy siedzą po drugiej stronie stołu, decyzja o zastosowaniu środka przymusu, jego rodzaju i sposobie użycia, a czasami zadanie pytania w sytuacjach osobistych czy intymnych- to tylko niektóre obszary, do których etyka zawodowa ma zastosowanie.
W 1979 przyjęto rezolucje nr 690- „ Deklaracja o Policji”, w której znajdziemy zapisy dotyczące etyki zawodowej. W tym samym roku Zgromadzenie Narodowe ONZ przyjęło rezolucje 34…
… tortur, lecz „ordalia” jako zgodną z prawem metodę ustalania prawdy. Ta starożytna forma postępowania dowodowego zależała od boskiej interwencji , która miała oskarżonemu umożliwiać oskarżonemu pochwycenie rozżarzonego do czerwoności żelaza lub włożenie dłoni do wrzątku, a tym samym dowiedzenie swojej niewinności.
Narzędzia tortur
1.Madejowe łoże- zwane również ławą do rozciągania, w średniowiecznej…
… się przesłuchania. Na miejscu usłyszała głośną muzykę, żołnierze rozebrali ją i zapytali, czy potrafi tańczyć, a gdy odparła, że nie, przyniesiono kable, owinięto ją nimi i podłączono do gniazdka i taki to był właśnie okrutny taniec. Czasem do tortur wykorzystywano również seks, co miało dodatkowo poniżyć zatrzymanych muzułmanów. Jednego z aresztowanych zmuszono na przykład do masturbacji i gwałtu na innym więźniu…
… butów, stosowano wobec nich rażenie prądem uszu, sutków, worka mosznowego, duszono ich mokrymi płóciennymi workami, rozbierano do naga. Bywało, że przesłuchania trwały dziesięć godzin. U wszystkich badanych występowały zaburzenia snu, pocenie nocne, budzenie nocne, koszmary, pojawiły się też zaburzenia seksualne- impotencja, przedwczesna ejakulacja, anorgazmia.
Rozpatrując tortury z punktu widzenia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz