Ergonomia -opracowanie (sem.I)

Nasza ocena:

5
Pobrań: 441
Wyświetleń: 2142
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ergonomia -opracowanie (sem.I) - strona 1

Fragment notatki:

ERGONOMIA
Ergonomia określana jest jako interdyscyplinarna nauka, zajmująca się przystosowaniem narzędzi, maszyn, środowiska i warunków pracy do anatomicznych i psychofizycznych cech człowieka, zapewniając sprawne, wydajne i bezpieczne wykonywanie przez niego pracy, przy stosunkowo niskim koszcie biologicznym. Realizacja założeń ergonomicznych jest niezbędnym elementem humanizacji pracy.
Ergonomia to kompleksowe zastosowanie wielu nauk o człowieku do rozwiązywania zagadnień technicznych i organizacyjnych. Do nauk tych należą:
- Fizjologia pracy , która zajmuje się badaniem biologicznych zjawisk zachodzących w procesie pracy, w celu uzyskania najbardziej racjonalnego zużycia sił fizycznych psychicznych pracowników. Przedmiotem zainteresowania fizjologii pracy są przede wszystkim zagadnienia zmęczenia i znużenia w pracy oraz metody zapobiegania im. Fizjologia zajmuje się pomiarem wydatku energetycznego człowieka pracującego, warunkami optymalizacji tego wydatku, zagadnieniami postawy przy pracy i ruchów.
- Higiena pracy - jej zadaniem jest zapewnienie pracownikom warunków pracy nie zagrażających ich zdrowiu, eliminowanie ryzyka chorób zawodowych i parazawodowych, optymalizacja warunków materialnego środowiska pracy /mikroklimatu, oświetlenia, natężenia hałasu, drgań, promieniowania/.
- Psychologia pracy - ma trzy dziedziny zainteresowania: przystosowanie człowieka do pracy /dobór pracowników do pracy, poradnictwo zawodowe, przyuczenie do zawodu/, przystosowanie pracy do człowieka /tworzenie optymalnych warunków odbioru informacji, podejmowania decyzji - psychologia inżynieryjna ; wreszcie przystosowania człowieka do człowieka mówiąca o zagadnieniach psychologii społecznej.
- Antropometria - nauka o pomiarach człowieka, zastosowanie pomiarów antropometrycznych do budowy maszyn i urządzeń, narzędzi oraz stanowisk roboczych.
Organizacja pracy - badanie metod pracy, zasad ekonomii ruchów , mierzenia pracy Termin ergonomia - został pierwszy raz sformułowany przez wybitnego przyrodnika, profesora Instytutu Rolniczo - Leśnego w Marymoncie pod Warszawą w 1957 roku - W.Jarzębowskiego. / ergon - praca, nomos - prawo, zasada/
Podział ergonomii: Koncepcyjna / dąży do zastosowania ergonomicznie prawidłowych rozwiązań w fazie przygotowywania projektów maszyn i urządzeń, narzędzi, stanowisk roboczych, aby spełniały podstawowe wymagania ergonomii/ Korekcyjna / zajmuje się analizą istniejących stanowisk pracy z punktu widzenia ich dostosowania do psychofizycznych możliwości pracowników oraz formułowaniem zaleceń zmierzających do poprawienia warunków pracy, zmniejszenia istniejących obciążeń oraz poprawą wydajności pracy, proponuje rozwiązania, o których nie pomyślano w trakcie projektowania a mają istotny wpływ na wykonywaną pracę, pomysły wynikają z obserwacji/
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz