Encyklopedia rachunkowości - Z

Nasza ocena:

4
Pobrań: 7
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Encyklopedia rachunkowości - Z - strona 1

Fragment notatki:

Z   ZABEZPIECZENIE DANYCH Znaczenie problemu zabezpieczenia danych wynika z faktu, że zmiana pojedynczych danych może spowodować nieobliczalne skutki w przedsiębiorstwie. Istnieją pewne podstawowe reguły dotyczące organizacji pracy: 1) każdy z użytkowników powinien mieć własne hasło, które powinno być tylko jemu znane; 2) każdy użytkownik musi zamykać sesję, czy też wychodzić z programu (funkcji), opuszczając stanowisko pracy; 3) liczba pracowników mających dostęp do funkcji administratora systemu musi być ograniczona i muszą być oni osobami godnymi zaufania; 4) nie należy przechowywać kodu źródłowego oprogramowania i narzędzi pozwalających tworzyć oprogramowanie na tym samym komputerze, na którym przetwarzane są dane.
Ignacy Dziedziczak
ZABEZPIECZENIE KRE DYTU Działanie banku zmierzające do zapewnienia zwrotu zaciągniętego kredytu przez kredytobiorcę przez ustanowienie w umowie kredytowej konkretnej formy z. przewidzianej prawem cywilnym, wekslowym oraz zwyczajami przyjętymi w obrocie krajowym i zagranicznym. Ustanowienie z.k. ma na celu umożliwienie lub ułatwienie dochodzenia należności w przypadku niewywiązania się przez kredytobiorcę z terminowego spłacania rat kredytu i odsetek.
Z.k. może przybierać różne formy w zależności od oceny stopnia ryzyka banku w stosunku do danego kredytobiorcy. Bank, określając formę z.k., kieruje się różnymi względami, należą do nich: znajomość kredytobiorcy, jego status prawny i sytuacja finansowa, rodzaj i wysokość kredytu, okres kredytowania, rodzaj przedsięwzięcia, ryzyko z nim związane, własne zaangażowanie, możliwość i koszty ustanowienia zabezpieczenia, stopień ryzyka związanego z udzieleniem kredytu, sposoby realizacji uprawnień banku i zakres odpowiedzialności wynikającej z z.k. Właśnie ze względu na odpowiedzialność majątkową z.k. dzieli się na osobiste i rzeczowe. Do z.k. osobistych, gdzie poręczyciel odpowiada całym swoim majątkiem, należą: poręczenia według prawa cywilnego, weksel in blanco , poręczenie wekslowe, gwarancje bankowe, przelew wierzytelności, przystąpienie do długu kredytowego lub przejęcie długu kredytowego. Do z.k. rzeczowych, w przypadku których odpowiedzialność poręczycieli ogranicza się do poszczególnych składników ich majątku, należą: hipoteka, zastaw ogólny, zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie, kaucja, blokada środków na rachunku bankowym.
Bank może wymagać kilku form z.k. jednocześnie, ale w miarę postępu w spłacie kredytu i zmniejszania się ryzyka, może zrezygnować z niektórych z nich. Natomiast w przypadku pogorszenia się sytuacji ekonomiczno-finansowej kredytobiorcy lub spadku wartości przyjętego wcześniej zabezpieczenia w czasie trwania umowy kredytowej może żądać dodatkowego z.k. Ważną przesłanką decydującą o wyborze formy z.k. jest możliwość, w przypadku niektórych z.k., pomniejszenia podstawy tworzenia rezerwy celowej lub wykazywania zabezpieczonej części należności w grupie należności nieobciążonych ryzykiem.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz