Encyklopedia rachunkowości - Ś

Nasza ocena:

4
Pobrań: 21
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Encyklopedia rachunkowości - Ś - strona 1

Fragment notatki:

Ś   ŚCIEŻKA KONTROLNA Jest zespołem układów i procedur sprawdzania danych w określonych punktach procesów przetwarzania danych. Przyjmuje ona formę sum i zer kontrolnych, bilansowania oraz powtarzania procedur. Służy do ochrony danych księgowych przed ich zniekształceniem, zwiększa wartość informacji finansowej.
Ignacy Dziedziczak
ŚLAD REWIZYJNY Ścieżka rewizyjna , oznacza ciąg zapisów, który pozwala na śledzenie operacji gospodarczych od momentu ich wprowadzenia do komputerowego systemu aż do uzyskania wyników końcowych w celu umożliwienia dezagregacji sald i obrotów na poszczególne źródłowe zapisy księgowe dla zapewnienia możliwości sprawdzenia poprawności danych zagregowanych. Na ogół nie dokumentuje się przejścia każdej operacji gospodarczej przez system komputerowy. Byłoby to zbyt maszynochłonne. Nie jest to też konieczne, znane są bowiem algorytmy przetwarzania grup operacji. Algorytmy te pozwalają wyjaśnić sposób powstawania wielkości zagregowanych. Składają się one na proceduralną ścieżkę rewizyjną. Wykorzystywanie ich do czynności kontrolnych, rewizyjnych jest jednak uciążliwe i wymaga znajomości technologii informatycznej. Stąd też bardziej rozpowszechniona jest definicja ś.r. jako wyniku obserwacji migawkowej w określonych przekrojach procesów przetwarzania danych. W tym znaczeniu za najważniejszy przekrój rejestracji (najważniejszy ś.r.) uznaje się dziennik jako najbardziej szczegółową księgę rachunkową. Uzupełnieniem ś.r. są sumy kontrolne, pośrednie i bilansowane. W praktyce przyjmują one formę tabulogramów lub formatki ekranowej. Ś.r. służy do przeprowadzania kontroli danych księgowych.
Ignacy Dziedziczak
Zob. → Kontrola; Księgi rachunkowe w rachunkowości informatycznej.
ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA ZASOBÓW KOMPUTEROWYCH Do najczęściej stosowanych ś.b.z.k. należą: składowanie, kodowanie, szybkie odtwarzanie, „gorący backup” , mirroring , odtwarzanie do określonego punktu czasowego i ślad transakcji.
Składowanie on-line jest możliwością utrzymywania kopii danych podczas normalnej pracy użytkowej. Składowanie przyrostowe umożliwia składowanie tylko zmian w danych dokonanych od poprzedniej archiwizacji. Składowanie równoległe pozwala na składowanie jednocześnie kilku obiektów. Składowanie z kompresją pozwala na redukcję ilości składowanych danych.
Kodowanie jest zabezpieczeniem przed kradzieżą danych. Kodowanie bez interwencji nie wymaga obecności administratora bazy podczas składowania. Kodowanie konsystentne polega na tym, że wykonana kopia jest uchwyceniem stanu z momentu zainicjalizowania archiwizacji. Alternatywą jest kodowanie rozmyte, w którym nie ma uchwyconego jakiegoś stanu. W tej sytuacji, aby poprawnie odtworzyć dane z kopii rozmytej w czasie, należy posiadać poprawnie odtworzone ślady transakcji.


(…)

… i montażem nowych obiektów nie są zaliczane do ś.tr. Niespełniony jest w tym przypadku warunek kompletności i zdatności do użytku kwalifikujący takie przedsięwzięcia jako ś.tr. Tego rodzaju aktywa trwałe określa się mianem środków trwałych w budowie (inwestycje rzeczowe).
Kryterium kompletności i zdatności do użytku obiektów zaliczanych do ś.tr. nie należy rozumieć zbyt dosłownie. Ś.tr…
… o charakterze publicznoprawnym (w przypadku importu); 4) wszelkie pomniejszenia ceny zakupu (rabaty, opusty itp).
Z kolei koszt wytworzenia określa wartość początkową ś.tr. nowo wytworzonych lub zmodernizowanych przez jednostkę (końcowy efekt środków trwałych w budowie). Na jego wysokość składają się wszelkie koszty budowy i ulepszeń, w tym również: 1) niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług; 2…
…. Tylko ewidencja spełniająca te dwa najważniejsze cele jej prowadzenia, może być uznana za ewidencję użyteczną, rejestrującą właściwie wszystkie zmiany w stanie danego składnika majątku.
Maria Gmytrasiewicz
Zob. hasła → Aktualizacja wyceny w rachunkowości; Amortyzacja; Cena nabycia; Cena sprzedaży netto; Koszt wytworzenia; Środki trwałe w budowie; Wartość księgowa netto; Wartość początkowa.
ŚRODKI TRWAŁE…
… aktualizującym na równi z innymi aktywami.
Czasami rezultaty działalności inwestycyjnej mogą dotyczyć dwu lub więcej przedsiębiorstw, które prowadzą tzw. inwestycje wspólne. Poszczególni przyszli właściciele inwestycji wspólnej tworzą spółkę i powołują ze swego grona inwestora zastępczego, sami stając się udziałowcami przedsięwzięcia „środki trwałe w budowie”. Inwestor zastępczy otrzymuje od pozostałych…
….
Obrót bezgotówkowy z udziałem banków może być dokonywany w następujących formach: polecenia przelewu, polecenia zapłaty, czeku rozrachunkowego, inkasa, akredytywy, rozliczeń planowanych, rozliczeń saldami (tzw. tryb rachunku bieżącego), kart płatniczych.
Polecenie przelewu stanowi udzieloną bankowi dyspozycję dłużnika obciążenia jego rachunku określoną kwotą i uznania tą kwotą rachunku wierzyciela…
…. Powstałe różnice kursowe w związku z wyceną na dzień bilansowy ś.p. zalicza się do przychodów lub kosztów operacji finansowych.
Monika Chodoń
Zob. → Aktywa obrotowe; Inne środki pieniężne; Obrót gotówkowy; Obrót bezgotówkowy; Różnice kursowe; Środki pieniężne w banku; Środki pieniężne w drodze; Środki pieniężne w kasie.
ŚRODKI PIENIĘŻNE W BANKU
Osoby prawne i fizyczne mają swobodę wyboru banku…
… powiernicze.
Środki pieniężne na rachunkach bankowych mogą być oprocentowane. Doliczone lub ewentualnie potrącone przez bank odsetki oraz różnice kursowe (dodatnie i ujemne) wynikające ze zmienności kursów walut obcych przy ich kupnie lub sprzedaży stanowią odpowiednio przychody lub koszty finansowe. Wyjątkiem są odsetki od środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, które wpływają bezpośrednio…
…, który udzielił wierzycielowi zgody na stosowanie poleceń zapłaty, jest wobec banków-sygnatariuszy porozumienia odpowiedzialny finansowo za działania wierzyciela związane ze stosowaniem poleceń zapłaty.
Czek rozrachunkowy stanowi dyspozycję wystawcy czeku (trasanta) udzieloną trasatowi do obciążenia jego rachunku kwotą, na którą czek został wystawiony oraz uznania tą kwotą rachunku posiadacza czeku (remitenta…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz