To tylko jedna z 99 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
GMYTRASIEWICZ Maria (redakcja naukowa, praca zbiorowa) Encyklopedia rachunkowości Warszawa 2005 Wydawnictwo Pawnicze LexisNexis (wydanie I) ss. 876
ISBN: 83-7334-451-9 Przedmowa
Potrzeba wydania Encyklopedii rachunkowości nie wymaga szczególnego uzasadnienia. Obserwowane ostatnio w skali globalnej zmiany w dziedzinie rachunkowości dotyczą zarówno jej teorii, jak i praktyki. Co więcej, intensywny intelektualnie rozwój rachunkowości w ostatnich latach oraz harmonizacja i standaryzacja regulacji prawnych w tym zakresie zdecydowanie wzmocniły jej rolę w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem. Współcześnie nie kwestionuje się już tezy, że czytelne i użyteczne sprawozdania finansowe dostarczone przez rachunkowość są istotnym warunkiem wzrostu gospodarczego. Globalizacja rynków finansowych, tworzenie korporacji o zasięgu międzynarodowym i światowym, olbrzymie zasoby kapitałowe gospodarki itp. czynniki powodują, że rośnie krąg odbiorców informacji księgowych. Rachunkowość staje się międzynarodowym językiem biznesu w sensie dosłownym. Czynniki te wpłynęły zdecydowanie na dobór haseł i ich treść w Encyklopedii rachunkowości , która została ukształtowana w dużym stopniu zarówno przez opinie pracowników katedr rachunkowości ze wszystkich krajowych ośrodków akademickich, jak i przez wybitnych polskich praktyków w tej dziedzinie.
Wynikająca z charakteru publikacji jej objętość i ograniczona liczba haseł narzuciły konieczność selekcji i takiego ich doboru, który by najpełniej uwzględniał potrzeby Czytelnika zainteresowanego aktualną problematyką praktyki i teorii rachunkowości. Było to zadanie trudne, zwłaszcza że w zamierzeniu Komitetu Redakcyjnego Encyklopedia rachunkowości powinna być poszerzonym źródłem informacji o rachunkowości, kompendium wiedzy, wzbogaconym o zagadnienia z dziedziny szeroko rozumianych finansów, prawa, rynków finansowych, procesów harmonizacji i standaryzacji sprawozdawczości finansowej i wielu innych obszarów, które tworzą właściwy kontekst rozumienia problematyki współczesnej rachunkowości.
Hasła zawarte w opracowaniu mają dwojaką strukturę: czasami jest to krótkie, definiujące potraktowanie tematu, czasami szerokie, wyczerpujące opisanie zagadnienia w przypadku do ważniejszych lub trudniejszych haseł.
Komitet Redakcyjny chciałby podziękować Autorom haseł za wysiłek i współpracę w tworzeniu tej publikacji. Tylko dzięki Nim powstało opracowanie, które - mamy nadzieję - chociaż w części zastąpi ostatnią edycję Małej encyklopedii rachunkowości PWE z 1971 r. i stanie się użytecznym przewodnikiem po zagadnieniach rachunkowości, której historia rozwoju wydłużyła się od tego czasu o kolejne 34 lata i wiąże się z niezwykle istotnymi koncepcyjnymi zmianami.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)