elementy wchodzące w skład oprzyrz adowania odlewniczego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1470
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
elementy wchodzące w skład oprzyrz adowania odlewniczego - omówienie - strona 1 elementy wchodzące w skład oprzyrz adowania odlewniczego - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Wymień elementy wchodzące w skład oprzyrządowania odlewniczego Skrzynki formierskie mają kształt ramki. Stabowią one osłonę formy, ułatwiają zagęszczenie masy formierskiej w postaci brył geometrycznych, zabezpieczają masę formierską przed wypadnięciem podczas formowania, przenoszenia i składania, ułatwiają wyjęcie modelu z formy i zapewniają dokładne złożenie formy. Deski modelowe i płyty podmodelowe. Deski i płyty modelowe są niezbędne do podtrzymywania skrzynek modeli i masy formierskiej podczas formowania, a dla dużych form do ich transportu na miejsce zalewania. Są one sporządzane z drewna, aluminium lub w przypadku dużych form odlewane z żeliwa lub spawane z blach stalowych. Obciążniki do form stosuje się w celu zapobiegania unoszeniu się górnej części formy pod naporem ciśnienia ciekłego metalu. Mają one zastosowanie przede wszystkich do form bezstykowych oraz w formach, które nie mają specjalnych urządzeń spinających ze sobą skrzynki.
Narzędzia formierskiej. Do formowania stosuje się narzędzia formierskie które dzieli się na dwie grupy:
Narzędzi służące do przygotowania modelu do formowania oraz napełniania skrzynki masą formierską i jej zagęszczania: szczotki formierskie, woreczki z pudrem formierskim, łopaty do napełniania skrzynek masą, sita do nasiewania masy przy modelowej, ubijaki ręczne i pneumatyczne do zagęszczania masy formierskiej w skrzynkach formierskich, drewniane lub gumowe młotki do obijania modeli oraz elementów układu wlewowego przed ich wyjęciem z formy odlewniczej.
Narzędzia służące do nawilżania masy wokół modelu przed jego wyjęciem z formy oraz jaszczurki, lancety ze stopką lub haczykiem stosowane do gładzenia lub ścinania naddatków masy, gładziki ( płaskie, okrągłe, kuliste) do wygładzania dużych powierzchni, łyżeczki ( prostokątne , boczne , zaostrzone , czółenkowe) służące do gładzenia kształtowych powierzchni i innych operacji w naprawie form i rdzeni, paluszki, esy , żmijki do wykańczania i wygładzania zaokrąglonych wnęk form i rdzenia, stopki potrzebne do dodatkowego zagęszczania masy podczas naprawy uszkodzonych elementów form, a ponadto nakłuwaki ( szydła ) do wykonywania odpowiednich form.
Galanteria odlewnicza. Do galanterii odlewniczej zalicza się metalowe elementy, bez których trudno jest otrzymać dobry jakościowo odlew, a więc: ochładzalniki ( walcowe , choinkowe, taśmowe, ćwiekowe ), umieszczone w formie w miejscach węzłów termicznych odlewu i reguluje szybkość krzepnięcia ciekłego metalu; podpórki rdzeniowe, szpilki formierskie, haki, których używa się do wzmacniania cienkich i wystających części form, rdzeni itp. Poza tym do galanterii odlewniczej zalicza się np. okucia modelowe, uchwyty gwintowane do wyciągania modeli z formy lub kołki modelowe do łączenia elementów modeli.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz