Technologia wytwarzania modeli i rdzennic-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1176
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Technologia wytwarzania modeli i rdzennic-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Technologia wytwarzania modeli i rdzennic. Na rysunku do wykonania uwzględnia się:
.płaszczyzny podziału modelu, poprawna ze względów technologicznych decydują o sposobie formowania, powinna przechodzić przez największy przekrój modelu i może stanowić dowolną powierzchnię.
.naddatki na skurcz odlewniczy, przy przejściu stopu odlewniczego ze stanu ciekłego w stan stały zmniejsza się jego objętość, konieczne jest więc powiększenie wymiarów modelu o wielkość skurczu charakterystyczny dla metalu, z którego wykonuje się odlew. epsilon o =Lm-Lo/Lo*100%
.naddatki na obróbkęskrawianiem, uzyskuje się przez zwiększenie wymiarów modelu. Dzięki nim odlew uzyskuje właściwą gładkość, dokładność wymiarów i kształtów. Ich wilkość zależy od wymiaru oraz materiału odlewu.
.pochylenia i zaokrąglenia odlewnicze nadaje się powierzchnią modeli dla łatwiejszego ich wyjęcia z formy oraz przeciwdziałaniu pękaniu odlewów w czasie procesu krzepnięcia i stygnięcia.
Rodzaje rdzennic - rdzennice są to przyrządy służące do wykonania rdzeni odtwarzających zwykle wewnętrzny kształt odlewu. Odznaczają się lekką i sztywną konstrukcją, której zadaniem jest - szykie i łatwe zagęszczenie masy formierskiej, łatwe wykonanie kanałów odpowietrzających, łatwe oraz szybkie wyjęcie rdzenia z rdzennicy.
Materiały na model - modele odlewnicze wytwarza się z różnych materiałów. Należą do nich drewno, metale i ich stopy, tworzywa sztuczne, materiały laminatowe, ceramiczne oraz woski. Spieniony polistyren - służy do wytworzenia modeli jednorazowego użycia i jest stosowany w produkcji tzw. pełnej formy. Modele styropianowe są przeważnie modelami naturalnymi i można je sklejać z dowolnej liczby i wielkości części. nadają się one przede wszystkim do produkcji jednostkowej oraz bardzo często do wytwarzania odlewów artystycznych.
Ręczne wytwarzanie form odlewniczych. Formy odlewnicze wykonuje się z mas formierskich w skrzynkach formierskich, odtwarzając kształt przedmiotu (odlewu) za pomocą modeli i rdzeni.
Skrzynki formierskie mają kształt ramki. Stanowią one osłonę formy, ułatwiają zagęszczenie masy formierskiej w formie brył geometrycznych, zabezpieczają masę formierską od wypadnięcia podczas formowania i składania, ułatwiają wyjęcie modelu z formy i zapewniają dokładne złożenie formy.
Wytwarzanie rdzeni. rdzenie są luźnymi częściami formy odlewniczej, które odtwarzają wewnętrzne kształty lub otwory odlewu. Często skomplikowane zewnętrzne kształty odlewów odtwarza się również w rdzeniach. Rdzenie w czasie zalewanie są otoczone ze wszystkich stron ciekłym metalem i z tego powodu ich właściwości techniczne muszą być lepsze od właściwości formy. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz