Elementy procesu interwencyjnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1141
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Elementy procesu interwencyjnego - strona 1

Fragment notatki:

Style działania w interwencji kryzysowej Gilliland i James mówią o trzech stylach działania w interwencji kryzysowej: stylu dyrektywnym, współpracującym i niedyrektywnym. Ich dobór determinowany jest stanem klienta, a w szczególności poziomem jego mobilności - immobilności psychologicznej. Elementy procesu interwencyjnego Praktyka interwencyjna wskazuje, że interwencja powinna mieć określone ramy działania, nie powinna być oddziaływaniem spontanicznym i powinna zawierać się w następujących punktach:
zapewnienie bezpieczeństwa - rozumianego jako bezpieczeństwo psychologiczne i fizyczne. Dlatego niezbędna jest szybka ocena poziomu zagrożenia by interwent mógł podjąć kroki zabezpieczające klienta przed doznaniem krzywdy.
dostarczenie wsparcia - dokonuje się przez spójny komunikat ze strony interwenta, że klient jest kimś na kim mu zależy.
ocena stanu klienta i rozmiaru kryzysu - problem ten został już wyżej omówiony
określenie problemu kryzysowego - ważne by interwent na wstępie podjął trud zrozumienia problemu, jaki klient przeżywa z jego punktu widzenia.
przegląd i analiza możliwości poradzenia sobie z kryzysem - bardzo istotny krok, ponieważ wielu klientów sądzi, że nie istnieją żadne dobre wyjścia z ich sytuacji. Ważne jest zaproponowanie klientowi rozważenia tylko tych pomysłów, które mogą być realistyczne w sytuacji, w jakiej się znajduje.
sformułowanie planów - po dobrym rozważeniu najbardziej realistycznych wariantów klient ma szansę budować plan wychodzenia z kryzysu. Plan powinien określać co powinno być zrobione, jaki jest udział klienta, co pozostaje w gestii interwenta.
ustalenie czegoś w rodzaju kontraktu pomiędzy klientem i terapeutą.
Interwencja kryzysowa jest podejściem bardzo ciekawym, jednak bardzo trudnym dla interwenta. Jest tematem bardzo rozległym i wymaga dobrego przygotowania od pomagającego. Polega na zapewnieniu wsparcia emocjonalnego, poczucia bezpieczeństwa, zredukowaniu lęku. W interwencji kryzysowej istotne jest empatyczne, a zarazem praktyczne odpowiedzenie na potrzeby osoby w kryzysie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz