Interwencja kryzysowa a psychoterapia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 917
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Interwencja kryzysowa a psychoterapia - strona 1

Fragment notatki:

Podobieństwa i różnice pomiędzy interwencją kryzysową a psychoterapią Przede wszystkim Istniejące podobieństwa wynikają z tego, że w obu przypadkach terapii z jednej strony, a interwencji kryzysowej z drugiej mamy do czynienia z relacją pomagania, że wspólnym jej celem jest ogólnie rozumiana zmiana, poprawa funkcjonowania klienta, mogą sprawiać wrażenie, że w gruncie rzeczy mamy do czynienia z tym samym procesem. Pierwszym czynnikiem powodującym różnice jest czas. Podczas gdy w psychoterapii zazwyczaj dysponujemy wystarczającą ilością czasu do systematycznego przechodzenia z klientem poprzez kolejne etapy procesu, krótko- lub długoterminowego, to w interwencji bardzo często ilość czasu, który można wykorzystać na wspólną pracę jest zazwyczaj limitowana.
Podczas gdy w terapii zazwyczaj dokonuje się pracy nad wglądem klienta, identyfikacji szerokiego spektrum mechanizmów, konfliktów, sposobów myślenia, reagowania emocjonalnego oraz zachowań - w interwencji kryzysowej chodzi o określenie zasobów klienta, jego mechanizmów i sposobów radzenia sobie, które mogą być bezpośrednio przydatne do wyjścia z kryzysu.
W zakresie podstawowego celu oddziaływań, w psychoterapii mamy do czynienia ze zmianą istotnych wymiarów funkcjonowania osobowości klienta, w interwencji kryzysowej chodzi przede wszystkim o przywrócenie równowagi, opanowanie kryzysowych problemów i wyznaczenie dalszego kierunku pracy (tutaj możemy rozmawiać o psychoterapii).
Bardzo ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo. Jego zapewnienie jest absolutnym priorytetem w interwencji kryzysowej. Ze względu na destabilizację psychiczną w kryzysie i związane z nim zagrożenie dla zdrowia i życia klienta troska o bezpieczeństwo musi być stałym tematem obecnym w świadomości interwenta. W psychoterapii ten aspekt jest również ważny, ale nie pierwszoplanowy.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz