Rodzaje pomocy psychologicznej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 595
Wyświetleń: 1848
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje pomocy psychologicznej - strona 1

Fragment notatki:

Rodzaje pomocy psychologicznej W literaturze nie ma zgody co do klasyfikacji różnych rodzajów pomocy psychologicznej. Ustawa o zawodzie psychologa wymienia oddzielnie pomoc psychologiczną i psychoterapię, co sugeruje, że psychoterapia nie jest formą pomocy psychologicznej. Niektórzy autorzy4 mówią o psychoterapii i poradnictwie psychologicznym jednocześnie używając tych terminów zamiennie wobec braku (ich zdaniem) jakichkolwiek rzetelnych dowodów wskazujących na różnicę między praktyką poradnictwa psychologicznego i psychoterapii. Jeszcze inni wymieniają wiele rodzajów pomocy psychologicznej, różniących się charakterystyką osób potrzebujących pomocy, celami, czasem trwania, metodami pomagania i wymaganymi umiejętnościami osób świadczących pomoc: psychoedukacja, poradnictwo psychologiczne, interwencje kryzysowe, psychoterapia. Psychoedukacja Psychoedukacja to zespół zaplanowanych lub spontanicznych działań dostarczających wiedzy i doświadczeń pomagających lepiej radzić sobie z trudnościami, emocjami, relacjami. Są one adresowane do pojedynczych osób lub grupy odbiorców. Działania te służą promocji zdrowia i profilaktyce, a także leczeniu zaburzeń psychicznych. Najczęściej stosowane metody psychoedukacji to: edukacja polegająca na upowszechnianiu wiedzy psychologicznej, prowadzona najczęściej metodami aktywnego uczenia (warsztaty, dyskusje), treningi służące rozwojowi osobistemu, uczące określonych umiejętności (np. asertywności, komunikacji, radzenia sobie z emocjami), dla osób szukających możliwości doskonalenia swojego funkcjonowania lub osób nie najlepiej radzących sobie w życiu.
Psychoedukacja ma zatem bardzo szerokie zastosowanie. Począwszy od uniwersalnego, kierowanego do wszystkich ludzi przekazu popularyzującego wiedzę psychologiczną przydatną w codziennym życiu (psychoprofilaktyka) aż po leczenie pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania, gdzie celem jest lepsze zrozumienie przez pacjenta swojej choroby oraz wzmocnienie jego mocnych stron i zasobów w radzeniu sobie z chorobą, by zapobiec nawrotom i poprawić jego funkcjonowanie (psychorehabilitacja). Może to być działanie jednorazowe lub wielokrotne, prowadzone w krótkim lub dłuższym odcinku czasu.
Kompetencje osób wykonujących psychoedukację mogą być różne w zależności od celu, adresatów i metody oddziaływań. W psychoedukacji nie chodzi bowiem o to, aby odbiorca dowiedział się czegoś nowego, lecz aby zechciał z wiedzy psychologicznej skorzystać, zmieniając swoje nastawienie i zachowania. Zatem samo edukowanie ludzi na tematy psychologiczne nie wystarczy, aby lepiej rozumieli oni siebie i stosowali nowe sposoby radzenia sobie w życiu.
Psychoedukacja wcale nie jest prostym zadaniem. Trzeba mieć dobrze ugruntowaną wiedzą w określonym obszarze, umiejętnie dokonać wyboru przekazywanych treści, dostosować język przekazu do możliwości rozumienia odbiorcy oraz potrafić na tyle go zaktywizować, aby nie tylko zapamiętał przekaz, ale by wzbudził w sobie gotowość do przyjrzenia się sobie i do eksperymentowania z jej zastosowaniem. Zadanie to wymaga umiejętności interpersonalnych, w tym również umiejętności pracy z grupą. Dodatkowe umiejętności wymagane są od osób prowadzących treningi psychologiczne. W Polsce prowadzenie treningów wymaga ukończenia specjalnych szkół trenerskich i otrzymania certyfikatu trenera.

(…)

… psychoterapii różne nurty psychoterapii stosują różne procesy terapeutyczne (planowe strategie działania). Najistotniejsze z nich to: poszerzanie świadomości, wzbudzenie emocji, wsparcie społeczne, ponowna samoocena, zaangażowanie, przeciwwarunkowanie, kontrola środowiska, nagradzanie, wspierające relacje11.
Praca terapeutyczna może być długo-, średnio- lub krótkoterminowa.
Może być skoncentrowana…
… się w sytuacji kryzysowej. W szerszym rozumieniu interwencję możemy opisać jako pomoc w przywróceniu równowagi psychicznej i powstrzymanie postępującej dezorganizacji - często zamiennie używamy terminu pierwsza pomoc psychologiczna. Obejmuje nie tylko pomoc bezpośrednio po wydarzeniu wywołującym kryzys ale również pracę ograniczoną w czasie i skoncentrowaną na problemie.

… jest wskazać jednoznaczną granicę między zdrowiem a chorobą, zwłaszcza wobec braku diagnozy nozologicznej, czyli medycznego rozpoznania zaburzenia. Poradnictwo psychologiczne jest formą pomocy psychologicznej, w której realizowane są cele i stosowane metody specyficzne, jak i wspólne dla psychoterapii6.
Odmianą poradnictwa psychologicznego jest popularny ostatnio coaching. „Coaching jest systemem wspierania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz