elementy postepowania cywilnego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
elementy postepowania cywilnego - strona 1 elementy postepowania cywilnego - strona 2 elementy postepowania cywilnego - strona 3

Fragment notatki:


ELEMENTY POSTĘPOWANIA CYWILNEGO Sama nazwa „postępowanie cywilne” nie oznacza, że chodzi w niej wyłącznie o sprawy cywilne z zakresu prawa cywilnego materialnego. Obejmuje bowiem także sprawy wynikające ze stosunków uregulowanych przepisami prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz inne sprawy wskazane przez przepisy szczególne. Przez prawo postępowania cywilnego należy rozumieć zbiór przepisów regulujących właściwość sądów i innych organów powołanych do rozstrzygania spraw cywilnych oraz postępowanie toczące się przed tymi organami. Zasady postępowania cywilnego: prawdy materialnej, kontradyktoryjności (sporności), rozporządzalności (dyspozytywności), równouprawnienia stron, ustności, jawności kierownictwa sędziowskiego, koncentracji materiału dowodowego, swobodnej oceny dowodów, trójinstancyjności, formalizmu procesowego. Tryby postępowania rozpoznawczego: Proces opiera się między innymi na zasadach dwustronności i skargowości. W postępowaniu nieprocesowym wszyscy, których sprawa dotyczy, są zainteresowani jej rozstrzygnięciem niezależnie od tego, czy ich interesy prawne są zgodne, czy też przeciwstawne, dlatego ustawodawca każdego z zainteresowanych nazywa uczestnikiem . W postępowaniu cywilnym obowiązuje zasada, że wszystkie sprawy są rozpoznawane w postępowaniu zwykłym , chyba że przepisy przewidują dla określonych spraw postępowanie odrębne. Podmiotami procesu cywilnego są: sąd, prokurator, wskazane przez przepisy organy, instytucje i organizacje - np. Rzecznik Praw Obywatelskich, inspektor pracy, powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów i organizacje społeczne, oraz strony. Aby sąd mógł orzekać w danej sprawie, musi mieć tzw. jurysdykcje krajową . Właściwość sądów: ustawowa, umowna, delegacyjna. miejscowa, rzeczowa, funkc jonalna. Strony procesu Powód wnosi do sądu przeciwko pozwanemu pozew, w którym przedstawia swoje żądanie i argumentuje jego zasadność po to, aby sąd orzekł zgodnie z tym żądaniem. Pozwany podejmując obronę zaprzecza zasadności twierdzeń powoda (np. powód twierdzi, że należy mu się zapłata za towar a pozwany wykazuje, że już zapłacił za ten towar). O tym, kto może być stroną w procesie, decyduje zdolność sądowa. Zdolność sądową mają wszystkie osoby fizyczne i osoby prawne a także jednostki (organizacje) dopuszczone do działania na podstawie obowiązujących przepisów, choćby nie posiadały osobowości prawnej.

(…)

… orzeczeń sądowych
Środki zaskarżenia dzielą się na: a/ środki odwoławcze, to tylko apelacja, zażalenie i kasacja,
b/ pozostałe środki zaskarżenia, którymi są: sprzeciw od wyroku zaocznego, sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, skarga na czynności komornika, specjalne zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym, odwołania od decyzji Prezesów różnych Urzędów (np. Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, wnoszone do Sądu Okręgowego w Warszawie), odwołanie od decyzji organów rentowych oraz skarga na orzeczenie referendarza sądowego.
Postępowanie w sprawach cywilnych jest obecnie (w zasadzie) postępowaniem w trzech instancjach. Pierwsza instancja posiada charakter merytoryczny. Druga instancja…
….
Pisma pochodzące od sądu nazywa się pismami sądowymi, a pisma pochodzące od innych podmiotów postępowania - pismami procesowymi.
Koszty postępowania
sądowe
opłaty sądowe (wpis)
zwrot wydatków
wynagrodzenie i wydatki pełnomocnika
koszty przejazdów strony do sądu + równowartość utraconego zarobku
Schemat postępowania przed sądem I instancji
Wytoczenie powództwa
odpowiedź na pozew
wyrok zaoczny
rozprawa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz