Elementy konstrukcyjne typu bloc glued - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 399
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Elementy konstrukcyjne typu bloc glued - wykład - strona 1 Elementy konstrukcyjne typu bloc glued - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Elementy konstrukcyjne typu bloc glued
Na szczególną uwagę zasługuje wytwarzanie elementów klejonych typu „bloc--glued". W porównaniu ze standardowymi elementami z drewna klejonego, w tym przypadku z uwagi na rozmiary warstw, konieczne jest zachowanie szczególnie ry­gorystycznych wymagań odnośnie wymiarów w obszarze połączeń klejonych oraz płaskości łączonych powierzchni. Jednocześnie wymagane jest wprowadzenie od­powiednio dużej siły ściskającej dającej ciśnienie równe 8 N/mm2. Jej wartość zale­ży od rodzaju kleju oraz wielkości powierzchni poddanej ściskaniu. Obniżenie tej wartości uzyskano wprowadzając kleje „wypełniające" węzły połączeń. Przykłado­wo w mostach niemieckich w Reichenbach [73] (rys. 6.35), w Rheinfelden [74] (rys. 6.60 -r- 6.63), przez wąwóz „Sausenden Graben" (rys. 6.57 i 6.58) [73], w Wer­nau [73] (rys. 6.147), gdzie zastosowano takie kleje, konieczne było uzyskanie już tylko naprężeń ściskających równych 5 N/mm2.
Problem minimalizacji naprężeń w połączeniach klejonych próbuje się rozwią­zać poprzez pionowe ustawienie powierzchni klejonych. Wtedy takie połączenia nie są wystawione na działanie ścinania przy zginaniu, za to jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie rozkładu obciążeń od kół na szereg dźwigarów stoją­cych obok siebie.
Rozwiązanie wspomnianych problemów nastąpi zapewne po wprowadzeniu do szerokiego stosowania i przebadaniu w warunkach eksploatacyjnych klejów bazu­jących na żywicach epoksydowych i poliuretanowych. Możliwe będzie wtedy wyko­nywanie połączeń klejonych w pozycji poziomej co rozwiąże problem ścinania [73].
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz