PRAWO PODATKOWE Elementy konstrukcji podatku Instytucja podatku immanentnie związana z instytucją państwa posiada prawie tak bogatą historię jak instytucja państwa. Podatek towarzysząc historycznym przemianom instytucji państwa przeszedł ewolucję, w wyniku której wykształcił się jego przejrzysty model konstrukcyjny. W modelu tym występują pewne elementy stałe służące realizacji podstawowej funkcji podatku, jaką jest funkcja fiskalna. Tymi elementami stałymi są:
1. Podmioty podatku.
2. Przedmiot podatku.
3. Podstawa opodatkowania.
4. Stawki podatkowe.
Obok elementów stałych w konstrukcję podatku mogą być wkomponowane elementy incydentalne, służące realizacji pozafiskalnych funkcji podatku. Elementami takimi są między innymi:
1. Zwolnienia podatkowe.
2. Ulgi podatkowe.
3. Zwyżki podatkowe. 1 . Podmioty podatku Użycie liczby mnogiej przy określeniu podmiotowej strony instytucji podatku podyktowane jest przede wszystkim dwojakiego rodzaju względami. Pierwszy wzgląd jaki z tym przemawia, to dwustronny charakter stosunku prawnopodatkowego . W stosunku tym występuje z jednej strony państwo, jako podmiot określający w drodze normy prawnej kształt tego stosunku, zwany częstokroć podmiotem czynnym. Stroną drugą jest podmiot, na którego norma prawna nakłada obowiązek świadczenia podatkowego, zwany podmiotem biernym. Patrząc z innej strony na stosunek prawnopodatkowy wyróżniamy; podmiot uprawniony do otrzymania świadczenia podatkowego oraz podmiot zobowiązany do spełnienia tego świadczenia. Podmiotem uprawnionym do otrzymania świadczenia podatkowego jest najczęściej państwo lub upoważniony przez państwo, w drodze normy prawnej, związek publicznoprawny, jak chociażby jednostki samorządu terytorialnego. Podmiotem zobowiązanym do spełnienia świadczenia podatkowego jest określona przez państwo w drodze normy prawnej jednostka życia społecznego.
Zakres podmiotowy Określone przez normę prawną jednostki życia społecznego, na które norma ta nakłada obowiązek podatkowy, tworzą zakres podmiotowy danego podatku. Przy określaniu zakresu podmiotowego najczęściej wykorzystywane są powszechnie używane w prawie kategorie podmiotowe, takie jak: osoby fizyczne i osoby prawne. Zdarza się jednakże, iż dla własnych potrzeb, normy prawa podatkowego kreują własne kategorie podmiotowe, czego współczesnym przykładem są chociażby jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.
Objęcie zakresem podmiotowym określonych podmiotów nie jest równoznaczne z faktem, iż podmioty te są zobowiązane do płacenia danego podatku. Zakres podmiotowy określany jest bowiem w sposób generalny i co za tym idzie obejmuje on podmioty, które potencjalnie mogą być zobowiązane do płacenia danego podatku. Inaczej mówiąc, w ujęciu negatywnym, podmioty nie objęte zakresem podmiotowym danego podatku nie mogą być zobowiązane do jego płacenia.
(…)
… nie określił wartości nabytych rzeczy lub praw majątkowych albo wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny naczelnika urzędu skarbowego wartości rynkowej, organ ten wezwie nabywcę do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Jeżeli nabywca, pomimo wezwania, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, naczelnik urzędu skarbowego dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez nabywcę wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez nabywcę, koszty opinii biegłego ponosi nabywca. Zwolnienie…
… podatkowego, podstawę opodatkowania ustala się w miarę wykonywania tych świadczeń. Naczelnik urzędu skarbowego może jednak za zgodą podatnika przyjąć za podstawę opodatkowania prawdopodobną wartość świadczeń powtarzających się za cały czas trwania obowiązku tych świadczeń. Wartość świadczeń powtarzających się
Wartość świadczeń powtarzających się przyjmuje się do podstawy opodatkowania w wysokości rocznego…
… również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci. Rzeczy za granicą
Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega…
… udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy. Określenie wartości rzeczy i praw Wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw, a wartość praw do wkładów oszczędnościowych - w wysokości tych wkładów. Wartość jednostek uczestnictwa przyjmuje się w wysokości ustalonej…
… Polskiej, tytułem: 1) dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego; 2) darowizny, polecenia darczyńcy; 3) zasiedzenia; 4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności; 5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu; 6) nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności. 2. Podatkowi podlega…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)