Elasrtyczność cenowa popytu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Elasrtyczność cenowa popytu - strona 1 Elasrtyczność cenowa popytu - strona 2 Elasrtyczność cenowa popytu - strona 3

Fragment notatki:

ELASTYCZNOŚĆ CENOWA POPYTU - jest to siła reakcji popytu wywołana zmianą dochodu realnego.
e d = [( Q 1 - Q 0 ) \ Q 0 ] \ [( d 1 r - d 0 r ) \ d 0 r ]
Innymi słowy elastyczność ta informuje o ile % zmieni się popyt na dane dobro jeżeli dochód realny zmieni się o 1%.
Współczynnik ten jest ważny z uwagi na możliwość programowania zachowań nabywców na rynku jednego dobra. Producenci mają informację o zmianach dochodów realnych ( prognoza produktu krajowego brutto). Przy czym jest to ogólna informacja, do tego dochodzą badania o zmianie dochodów realnych grup nabywców dominujących na rynku danego dobra. Wielkość współczynnika e d informuje o tym, jak rynek danego dobra traktuje to dobro. Jeżeli współczynnik ten będzie większy od zera, to popyt będzie się zachowywał normalnie, są to dobra normalne. Jeżeli natomiast współczynnik ten będzie ujemny - dochody wzrosły, popyt spada ( dobra niższego rzędu).
Mówimy, że popyt jest elastycznie dochodowy jeżeli e d będzie wyższe od jedności.
Jeżeli e d jest mniejsze od jedności to popyt jest nieelastyczny dochodowo.
Tam, gdzie elastyczność jest większa od jedności tam mamy do czynienia z dobrami luksusowymi, natomiast tam, gdzie elastyczność jest mniejsza od jedności z dobrami I potrzeby.
Istnieją czynniki, które wpływają na to, że elastyczność dochodowa popytu może zostać usztywniona. Zatem dane dobro może być przez rynek traktowane jako dobro I potrzeby, a w innych przypadkach jako dobro luksusowe. O traktowaniu danego dobra nie decydują tylko jego fizyczne cechy lecz także aktualna sytuacja w gospodarce i na rynku. Z klasyfikacją na dobra luksusowe i I potrzeby wiąże się Prawo Engla . Mówi ono:
w miarę wzrostu dochodów realnych rośnie popyt łączny na dobra i usługi na rynku.
Udział popytu na dobra I potrzeby będzie malał, a na dobra luksusowe wzrastał.
EFEKT SUBSTYTUCYJNY I DOCHODOWY W TEORII KONSUMENTA
Definicje specyficzne: kryterium dochodu realnego - mówimy, że dany konsument osiąga ten sam dochód realny po zmianie relacji cenowych jeżeli w ramach tego dochodu jest w stanie osiągnąć równowagę dla tego samego poziomu użyteczności co poprzednio. Innymi słowy maksymalna użyteczność dostępnego koszyka dóbr jest taka sama.
efekt substytucyjny jest kreślony zmianą zapotrzebowania konsumenta wynikająca ze zmiany relacji cen przy założonym celowym efekcie dochodowym.
zerowy efekt dochodowy - mamy z nim do czynienia, gdy dochód realny konsumenta jest stały
efekt dochodowy - mamy z nim do czynienia, gdy relacje pomiędzy cenami na rynkach różnych dóbr są stałe, a konsument zmienia swoje zachowanie wyłącznie pod wpływem zmiany dochodu.


(…)

… alternatywnego
ad 1) Przy założeniu wzrostu zasobów pełnego i w pełni efektywnego w miarę rezygnacji z kolejnej jednostki produkcji dobra. A uzyskane dzięki temu przyrosty produkcji dobra B będą malały.
ad 2) Przy założeniu stałości zasobów pełnego i w pełni efektywnego ich wykorzystania w miarę wzrostu produkcji dobra o kolejną jednostkę wynikające z relacji zasobów spadki produkcji dobra, a które stanowią…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz