To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
W Polsce zasoby wody są skromne, a rozwój powoduje stały wzrost zapotrzebowania. Mamy nie tyle problem z brakiem wody, co z brakiem wody czystej. Do najwazniejszych czynników konfliktogennych należą:
1. czynniki naturalne (ograniczone zasoby i złe źródła zasilania)
2. czynniki demograficzne (większa liczba ludności)
3. czynniki techniczne- rozwój infrastuktury
4. czynniki ekonomiczne- obniżanie kosztów
Ponad 90% mieszkańców polski czerpie wodę z 16000 studzien wierconych i gospodarskich studzien kopanych. Naturalne eksploatacje szacuje się na 13,7 mld m3/rok ( w przeliczeniu na 1 mieszkańca daje ok 1m3 na osobę). Wody powierzchniowe w Polsce to ok 56 mld m3/rok (na 1 mieszkańca ok 4 m3/dobę)- to stawia na s na przedostatnim miejscu w Europie.
Wiele aglomeracji miejskich nie ma rezerw wody- ponad 10 tysięcy mieszkańców może odczuwać trudności w zaopatrzeniu w wodę. Deficyt okresowy i stały odczuwa 25% miejscowości, a 60% gospodarstw zaopatruje się w wodę donoszona spoza zagrody .
Ważne jest szukanie nowych możliwości oczyszczania ścieków (pełne oczyszczenie jest 5 rzy tańsze od dostarczenia świeżej wody).
Najłatwiej magazynowac wodę przez zbiorniki i tamy, ale to może budzić opór ( w Rosji przy budowie zbiornika Cylmańskiego zlikwidowano 159 miasteczek i wsi; w Polsce były protesty przy budowie zbiornika w Czorsztynie).
EKOPOLITYKA-TECHNOLOGIA-ROZWÓJ Problemy ekologiczne W stosunkach m-wych udział w światowym pozyskiwaniu energii może słuzyć jako wskaźnik siły we wzajemnych relacjach. Siła państwa to zdolnośc do szybkiego pozyskiwania energii (państwa rozwinięte mają w tej kwestii przewagę nad krajami słabo rzwiniętymi). Żeby się uniezaleznić szukano szybkich sposobów na pozyskanie energii- pośbieszna budowa elektrowni atomowych moze doprowadzic do katastrof i zanieczyszczenia środowiska. Niezadowolenie krajów słabo rozwiniętych może wskazywać, że ta era stosunków dobiega końca (konieczność wprowadzenia nowego ładu ekonomicznego). Równiez nieracjonalne rolnictwo prowadzi do zniszczenia gleb i spadku wydajności (nawozy azotowe niszczą warstwę ozonową). Problemy społeczne Kraje rozwinięte nie chca eksportować technologii, ale produkty wysoko przetworzone. „Arogancja bogatych w stosunku do biednych jest zarzewiem buntu i stoi w sprzeczności z deklaracjami praw człowieka”. Technologia i rozwój Technologia zmienia zasady industrializacji. Obecnie tylko zaawansowane technologie to szansa na rozwój. Stare okęgi przemysłowe przechodzą obecnie kryzys.
Dynamika nowych przestrzeni jest oparta na (wg G. Benki)
przemyśle o zaawansowanej technologii
usługach na rzecz producentów
na działalności rzemiosła i małych i średnich przedsiębiorstw
(…)
… ośrodkom technologicznym niezbędna jest infrastruktura techniczna o najwyższym światowym standardzie. Centra naukowo-techniczne, które juz powstały nazwano technopoliami. W USA jest ich około 100: Dolina Krzemowa, w Bostonie, Colorado Springs, Salt Lake City. W Kanadzie są w Vancouver, Montrealu, Quebec- Se Foy. W Japonii jest 19 w tym Wyspa Krzemowa- Kiusiu, Hakodate itp. …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)