Ekonomika i organizacja gospodarstw rolniczych - wykład.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ekonomika i organizacja gospodarstw rolniczych - wykład. - strona 1 Ekonomika i organizacja gospodarstw rolniczych - wykład. - strona 2 Ekonomika i organizacja gospodarstw rolniczych - wykład. - strona 3

Fragment notatki:

Ekonomika i Organizacja Gospodarstw Rolniczych WYKŁAD V: Do oceny produkcyjności ziemi przyjmujemy różne kategorie produkcji: Wydajność techniczna - nie może być wykorzystywana do oceny całego gospodarstwa. Porównanie uzyskanego wskaźnika z wielkościami normatywnymi dla danych warunków ( definicja i wzór na poprzednim wykładzie-ostatnia strona kserówek ). Wydajność ekonomiczna - stosunek sumy wytworzonych produktów do faktycznie poniesionych nakładów pracy: We = P/N Ekonomiczną wydajność pracy określa się dla całego gospodarstwa ewentualnie dla działu produkcyjnego. Za miernik ekonomicznej wydajności pracy za P możemy przyjąć produkcję końcowa netto jest ona najbardziej wskazana, bo w niej można ująć wszystkie wytworzone w gospodarstwie produkty. Za miernik ekonomicznej wydajności pracy przyjmuje się produkcję końcową netto w zł. albo w jednostkach zbożowych lub produkcję czystą ale wyrażoną tylko wartościowo. I to oznacza sumę wytworzonych produktów. Za jednostkę nakładu robocizny przyjmujemy robotnikogodziny, robotnikodzień, robotnik pełnozatrudniony. Podstawowym okresem dla którego oblicza się ekonomiczną wydajność pracy jest rok lub cykl produkcyjny. Do oceny tej pracy jest skala. Do oceny poziomu ekonomicznej wydajności pracy określono produkcję końcową netto w jednostkach zbożowych na 1 pełnozatrudnionego przyjmuje się skalę, poziom jest niski jeśli produkcja końcowa netto w jednostkach zbożowych na 1 pełnozatrudnionego wynosi do 250, średni 250,1-350; wysoki 350,1-450; bardzo wysoki powyżej 450. podana skala odnosi się do rolnictwa polskiego. Wydajność społeczna - przy określaniu społecznej wydajności pracy jako podstawę odniesienia przyjmuje się zasoby robocizny wyrażone liczbą czynnych zawodowo, zatem społeczna wydajność pracy informuje o wydajności zasobów robocizny i jest z reguły niższa od ekonomicznej wydajności pracy. W gospodarstwie indywidualnym mamy sytuację że nie wszystkie zasoby są wykorzystane. TEMAT: ŚRODKI TRWAŁE I MAJĄTEK-ICH PRODUKCYJNOŚĆ. Środki trwałe stanowią bardzo ważny składnik potencjału produkcyjnego gospodarstwa. Amortyzacja to koszt utrzymania środków trwałych .
Konieczne jest efektywne wykorzystanie środków trwałych. Stopień wykorzystania środków trwałych to mierniki organizacyjno-produkcyjne i mierniki ekonomiczne . Mierniki organizacyjno-produkcyjne mogą być stosowane do oceny wykorzystania poszczególnych grup środków trwałych np. określonej grupy maszyn, ciągników, budynków. W przypadku budynków inwentarskich ich wykorzystanie podajemy w wielkości pr. na 1 metr kwadratowy. Miernikiem org-prod może być liczba godzin pracy ciągnika w roku albo ilość zebranych zbóż kombajnem w ciągu roku.


(…)

…:
Czynniki decydujące o wysokości plonów (jakość gleb, wysokość nakładów plonotwórczych: zużycie nawozów mineralnych, chemiczne środki ochrony roślin, kwalifikowany materiał siewny, prawidłowa agrotechnika i i terminy dla poszczególnych zabiegów)
Czynniki bezpośrednio wpływające na opłacalność, czyli relacje cen ziarna zbóż i środków do produkcji rolnej
Potencjał produkcyjny danego gatunku zbóż…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz