Fragment notatki:
Referat definiuje pojecie globalizmu oraz umieszcza go w ramach czasowych. Znaczną część pracy poświęcono dysproporcjom pomiędzy północą, a południem, dominacją wielkich korporacji, zmniejszaniem znaczenia niektórych funkcji państwa. w podsumowaniu autor opisał pozytywne i negatywne następstwa globalizacji. Warto podkreślić, że nie jest to praca stricte ekonomiczna. W przeważającej części można by ja uznać za socjologiczną.
Globalizacja jest jednym z najczęściej używanych pojęć, słowem- kluczem, służącym do opisu współczesnego świata i przemian w nim zachodzącym. Po raz pierwszy pojawiło się ono prawdopodobnie w Słowniku Webstera z 1961 roku, jednak nasilenie badań nad procesami kojarzonymi z globalizacją przypada dopiero na okres od połowy lat 90 XX wieku. Sam przymiotnik „globalny” można tłumaczyć, jako światowy, jak i jako całościowy, powszechny, totalny. Jak pisze W. Anioł określenie globalizacja jest pewnym skrótem myślowym jednocześnie kategorią zbiorczą, uniwersalną. Globalizacja jest zjawiskiem, procesem trudnym do jednoznacznego zdefiniowanie ze względu na swoją złożoność, wielkowymiarowość i wieloaspektowość oraz zróżnicowane przejawy i konsekwencje, jakie wywołuje. Jest trudno mierzalna i nie ma wyraźnie wyznaczonych granic. Pomimo wysiłków dokładnego określenia istoty globalizacji, stanowi w dużym stopniu proces chaotyczny o wielu trudnych do przewidzenia skutkach ubocznych. Globalny charakter ma zarówno gospodarka, kultura popularna, postęp naukowo- techniczny, jak i przestępczość, choroby cywilizacyjne i degradacja środowiska naturalnego. W zależności od światopoglądu, dyscypliny naukowej, jaką reprezentują badacze oraz doświadczeni z globalizacją poszczególnych państw jest postrzegana, jako: Proces lub procesy towarzyszące ludzkości od wielu wieków lub jest kojarzona ze zjawiskami charakterystycznymi dla ostatniego 25-lecia
Proces o charakterze trwałym i kumulatywnym, od którego nie ma odwrotu, lub zjawisko, które okresowo nasila się w dziejach ludzkości i którego oddziaływanie można ograniczyć przez odpowiednie regulacje prawne
Efekt światowej ekspansji i dominacji Zachodu lub też konsekwencji wzajemnego przenikania się wpływów różnych kultur i cywilizacji w wyniku postępu technicznego
Proces dotyczący głównie gospodarki lub obejmujący i przenikający wszystkie dziedziny życia Proces chaotyczny, żywiołowy, wymykający się wszelkiej kontroli, albo efekt celowego działania i decyzji małej grupy „możnych tego świata”
Integracja a nawet unifikacja świata, zubożająca różnorodność kulturową lub przyczyna powstawania nowych zróżnicowań, podziałów i napięć w poprzek tradycyjnych granic, wzbogacającą różnorodność kulturową Określenie opisujące procesy obiektywne, wynikające z postępu naukowo- technicznego lub ideologia państw maskująca ich rzeczywiste dążenia i cele związane ze stworzeniem mechanizmów uzależnienia i wyzysku peryferii przez światowe centrum Nowy porządek globalny oparty na dominacji Zachodu i przede wszystkim USA, zastępujący dawną równowagę sił, lub ład, w którym ograniczona zostaje dominacja państw na rzecz pozapaństwowych podmiotów stosunków międzynarodowych działających w sferze gospodarczej i społecznej
(…)
… świata przestępczego, mafii, handlu narkotykami i bronią, prania brudnych pieniędzy, handlu ludźmi. Kolejnym negatywnym skutkiem globalizacji jest pogłębianie się bezrobocia. Praca ludzi w krajach wysoko rozwiniętych jest zbyt droga. To powoduje przenoszenie zakładów wytwórczych do krajów o niższych kosztach siły roboczej. Również wysoka konkurencyjność i wynikająca z niej automatyzacja produkcji…
… jest CNN, która staje się czwartą władzą, co niesie za sobą niebezpieczeństwo manipulowania informacjami. Globalizacja utożsamia się z amerykanizacją życia. BIBLIOGRAFIA:
„Globalizacja. Mechanizmy i wyzwania”, praca zbiorowa pod red. Barbary Liberskiej, PWE, Warszawa 2002
„Globalizacja i konsumpcja. Dwa dylematy współczesności” Małgorzata Bogunia- Borkowska, Marta Śleboda, Kraków 2003
„Globalizacja…
…. Jak piszą badacze tych problemów, nie chodzi już o państwo silne. Silny jest rynek światowy i taki zamierza pozostać. Procesy globalizacji w walny sposób przyczyniają się do problemu migracji ludności, z którym zmagają się państwa narodowe.
GLOKALIZACJA
Glokalizacja jest to „kombinacja relacji i lokalnej aktywności”. Najważniejszą i najbardziej charakterystyczną cechą glokalizacji jest to, że oddaje…
… i imigracji na powyższej mapie, można stwierdzić, ze potwierdza się wspomniana prawidłowość migracji ludności z krajów ubogiego południa do krajów bogatej północy. Wyjątek z zaznaczonych kierunków Północ-Południe stanowią migracje z chińskich prowincji na wybrzeżu do bogatego kraju na Południu, jakim jest Australia. Należy także zwrócić uwagę na kierunek migracji ze wschodu (krajów Europy) na zachód (do USA…
….
Binarne opozycje z przeszłości - metropolie-kolonie, kapitaliści-proletariat, Wschód-Zachód - również postrzegano, jako odpowiedzialne za biedę, co najmniej połowy ludzkości, a dekolonizacja, odejście od walki klas, koniec zimnej wojny i wyścig zbrojeń nie przyniosły w tym względzie radykalnych ulg. Trzeba mieć jednak nadzieję, że można je przezwyciężyć. Upośledzenie gospodarcze i polityczne społeczeństw…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)