Jest to kolejny zbiór pojęć na kolokwia z EiZŚ. A jakie pojęcia się tam pojawią, oto one: regulacje i standardy, umowy dobrowolne, podatki i opłaty, uprawnienia zbywalne, odszkodowania, subwencje. Innymi tematami są: bodźce finansowe wspierające egzekucję prawną, instrumenty perswazyjne, subwencje.
Regulacje i standardy - podejście nakazowo-kontrolne polega na ogłaszaniu i narzucaniu praw i regulacji dotyczących ustalonych obiektów, standardów i technologii, do których zanieczyszczający musi się dostosować np.prawa dotyczące zanieczyszczenia wody i powietrza. Są 4kategorie standardów: jakości środowiska, emisji ścieków, techniczne, produktowe. Kryteria ustalania standardów dzieli się na: środowiskowe (względy środowiskowe wpływają na istotę i wysokość standardów), technologiczne( zależne od wykonalności technologicznej), ekonomiczne (analiza ekonomiczna wyznacza optymalny poziom zanieczyszczenia w punkcie zrównania krańcowego kosztu redukcji emisji z krańcowymi szkodami z tytułu tej emisji), polityczne (ograniczenia polityczne: sprawiedliwość, ostrożność, akceptowalność, prostota). Zalety: 1.długoletnie doświadczenie w stosowaniu w takich dziedzinach jak ochrona zdrowia, bezpieczeństwo, praca
2.skuteczne jako środki zapobiegania ryzyku i efektom nieodwracalnym
3.mozliwość osiągania celów środowiskowych w postaci pułapu emisji
Wady:
1.trudne i drogie do egzekwowania
2.częsty przedmiot negocjacji i manipulacji władz i sektora prywatnego
3.statyczny charakter i brak sygnałów motywacyjnych
4.wysokie koszty egzekwowania i mała efektywność ekonomiczna
5.zauważalna,malejąca efektywność bezpośredniej regulacji procesów społecznych i ekologicznych
Umowy dobrowolne - uzgodnienia między rządem a przemysłem, w których dana branża lub Grupa indywidualnych korporacji zgadza się osiągnąć pewien cel środowiskowy w określonej perspektywie czasowej. Cechy umów: są one kontraktami między władzą a przemysłem, przemysł przyjmuje na siebie zastosowanie wszystkich możliwych środków by osiągnąć cel, władza nie angażuje się w egzekwowanie umów, umowy dobrowolne nie działają w próżni prawnej.
Zalety: 1.elastyczność, klarowność oraz motywacje dla przemysłu do podejmowania negocjacji i zawierania kontaktów
2.ograniczenie niepewności przemysłu co do tego co ma robić, kiedy i dlaczego
Wady:
1.Ryzyko zmniejszenia skuteczności kontrolii rządu nad przemysłem
2.groźba utraty zaufania publicznego
3.konieczna ale trudna koordynacja z prawem, regulacjami i innymi instrumentami polityki
Podatki i opłaty - płatność za każdą jednostkę wprowadzonego do środowiska zanieczyszczenia lub każdą jednostkę zniszczenia środowiska.
Zalety:
1.forma internacjonalizacji kosztów zewnętrznych
2.minimalizacja całkowitych kosztów redukcji zanieczyszczeń
3.źródła funduszy celowych i dochodów budżetowych 4.stała zachęta do obniżania zanieczyszczeń
Wady:
1.konieczność określenia odpowiedniej stawki opłat lub podatku, co wymaga dokładnej znajomości kosztów redukcji zanieczyszczeń
(…)
… środowiska, w podatku od towarów i usług z tytułu wykorzystania odpadów i regeneracji wyrobów oraz w podatku rolnym
4.dotacje budżetowe
Bodźce finansowe wspierające egzekucję prawa:
1.głównie kary pieniężne za przekroczenie norm emisji i nieprzestrzeganie przepisów ekologicznych
2.zaliczanie kar i odszkodowań oraz odsetek od kar z tytułu nieprzestrzegania przepisów z zakresu ochrony środowiska do kategorii…
… do płacenia opłat i podatków
Uprawnienia zbywalne - sprzedaż praw do emisji zanieczyszczeń środowiska, przyznawanych określonej liczbie przedsiębiorstw w formie odpłatnych certyfikatów ekologicznych. Istotą tego systemu jest wyznaczenie dla danego obszaru dopuszczalnej wielkości emisji i handel tymi prawami.
Zalety:
1.szansa dużej oszczędności kosztów
2.brak niepewności co do osiągnięcia celu środowiskowego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)